Полша: Задават се трудни времена, Европа трябва да поеме отговорност за собствената си сигурност

Европа трябва да „поеме отговорност“ за собствената си сигурност, каза Полша на другите държави-членки на ЕС, докато Варшава поема ротационното председателство на блока във време на нарастваща геополитическа несигурност.

Полша започна шестмесечното си президентство, докато Доналд Тръмп се готви да се завърне в Белия дом, след като обеща да сложи край на войната на Русия в съседна Украйна и заплаши да превземе Гренландия с помощта на военна сила.

„Европейските страни осъзнават, че следващите няколко месеца ще бъдат много трудни времена... Ето защо смятаме, че този конкретен момент е подходящият момент да кажем на висок глас, че е време да поемем отговорност за нашето бъдеще и нашата сигурност“, казва от Полша Министърът на Европа Адам Шлапка в интервю за Guardian.

„Сигурността е нещо, за което трябва да мислим всеки ден“, категоричен е той, добавяйки, че Полша определя европейската сигурност в широк смисъл. „Не става въпрос само за укрепване на нашите способности в отбранителната индустрия. Става въпрос и за вътрешна сигурност... за енергийна сигурност и икономическа сигурност.“

Полша е поемала ротационното председателство на блока и преди, но страната и континентът преживяват много различни времена от онези през 2011 г., когато Варшава за първи път беше начело. Тогава Полша беше член на ЕС за по-малко от десетилетие. Сега страната е един от ключовите европейски играчи в отговора на войната на Русия в Украйна.

Историческият опит на Полша с Русия я превърна в дългогодишен ястреб, когато става въпрос за европейската политика спрямо Москва, и след години на отхвърляне от много политици в Западна Европа, Варшава се чувства оправдана сега, когато пълномащабното нахлуване в Украйна предизвика основно преосмисляне на руската политика в по-голямата част от континента.

„Никога не сме били наивни по отношение на Русия. Ние винаги се опитвахме да убедим нашите партньори, че Русия е реална заплаха за нашата стабилност, нашата демокрация, институции и сигурността на Европейския съюз... Ние сигнализирахме за тези неща в продължение на много години и мисля, че едва сега това стана нещо напълно очевидно и за други страни също“, обяснява Шлапка. 

Полша пое ротационното председателство на ЕС от Унгария, където дългогодишният лидер Виктор Орбан често влизаше в конфликт с Брюксел и имаше приятелска политика към Русия и Владимир Путин. Орбан започна унгарското ротационно председателство с посещение в Москва – което той описа като „мисия за мир“ – което вбеси мнозина в Киев и други европейски столици.

„Той се опита да води преговори от името на Европейския съюз и да използва председателството като разрешение за това. Но всъщност това не беше вярно. Той не е обсъждал това посещение с никого“, казва Шлапка, който нарече политиката на Унгария спрямо Русия „смущаваща“.

При предишното популистко полско правителство, управлявано от партията "Право и справедливост" (PiS), Полша и Унгария бяха близки съюзници, но откакто правителството на Доналд Туск пое управлението в края на 2023 г., отношенията с Варшава стават все по-обтегнати. През декември Унгария предостави политическо убежище на бившия заместник-министър на правосъдието Марчин Романовски, който се издирва в Полша по криминални обвинения, свързани с времето му на поста.

„Това не беше ход, който бихме сметнали за много приятелски“, отбелязва Шлапка за решението. В отговор унгарският посланик беше отстранен от тържествена гала във Варшава за отбелязване на началото на полското председателство на ЕС по-рано този месец.

Може би най-големият слон в стаята е Тръмп. Полските официални лица се чувстват удобно да призовават заплахата от Русия, но много по-внимателно говорят за потенциалната несигурност на възможните ходове на Тръмп по отношение на Украйна и заплашителни изявления към Гренландия.

Списъкът с приоритети на полското президентство включва борба с дезинформацията, но това изглежда главно насочено към Москва, а не към Илон Мъск и американските гиганти в социалните медии. Какво трябва да направи една загрижена за сигурността нация, когато изглежда, че някои от заплахите идват от ключов съюзник?

"Твърде рано е да се прецени", казва Шлапка. „Сега ние просто говорим за някои изявления и комуникация, идващи от екипа на президента Тръмп, все още наблюдава действията им. Така че не е подходящ момент да се спекулира как би изглеждало президентството на Тръмп. Чакаме встъпването в длъжност, първите му официални изявления като президент.”

Туск каза по-рано, че „времето за аутсорсване на сигурността ни е свършило“ и като водеща страна в разходите  за отбрана като дял от БВП, Полша поне ще бъде в добра позиция да разговаря с Тръмп. Той отдавна изисква Европа да харчи повече пари за собствената си отбрана и наскоро призова членовете на НАТО драстично да увеличат разходите си за отбрана до 5% от БВП.

Начинът, по който се развиват отношенията с администрацията на Тръмп, може да се окаже най-важният аспект от шестте месеца на управление на Полша и като твърдо проамериканска страна, която традиционно поддържа добри отношения както с президентите републиканци, така и с демократите, нейното правителство ще направи всичко възможно да тласък за положителна динамика.

„Колкото по-добри са отношенията между Европейския съюз и Съединените щати, толкова по-безопасна е тази част от света“, казва Шлапка.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа