Британският „Скотланд Ярд“ бе разкритикуван остро в събота, след като по-рано предупреди, че журналистите може да бъдат арестувани и съдени, ако публикуват изтекъл правителствен документ.
Нийл Бас, един от най-важните британски офицери в борбата срещу тероризма, бе подложен на критика след като заяви, че медиите не бива да разгласяват държавни тайни. Бас е изразил становището си, след като разкри, че е започнало разследване заради изтеклия и публикуван в медиите документ, разкриващ негативното отношение на британския посланик в САЩ към американския президент.
Мнението на офицера бе атакувано от водещи журналисти и политици, включително редакторът на Evening Standard Джордж Озбърн, Том Тугенхад, Брандън Луис и др.
Според Озбърн, Бас не е успял да разбере смисъла на свободата на медийте, а неговият коментар бе определен и като "атака медийната свобода".