Стабилен и уравновесен е пазарът на основните хранителни продукти. Това каза на брифинг в Плевен председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. От 1 февруари досега цената на захарта е паднала с пет процента, на олиото – с три. Фасулът и сиренето са поевтинели с два, а оризът и брашното с един процент, посочи Иванов. Той допълни, че се е повишила цената на яйцата, но минимално – от 33 на 34 ст. Кашкавалът е поскъпнал с четири процента, маслото е нагоре с два процента, а киселото мляко – с пет. Запазва се цената на прясното мляко и свинското месо. Пилешкото месо е с цена по-висока с четири процента.
„Наблюдаваме една равновесна картина и процеси с умерена динамика без външни влияния. Цените са взаимодействие между търсенето и предлагането. Няма външни фактори. Основният компонент, който раздвижва пазара на храни са лошите климатични явления. Ще имаме по-малко българска продукция, което може да доведе до малко по-високо равнище на средна база при предлагането на плодове и зеленчуци“, каза още Владимир Иванов.
„Като извършваме покупка, трябва да сме убедени, че си заслужава. Парите са наши и ние решаваме как да ги похарчим“, каза още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и призова да бъдем рационални при пазаруване, както и да отделяме време за информация.
Иванов каза, че се поддържа информационна система, която всеки ден анализира цените и цялата тръжна система в България и ежедневно има средна цена на около 140 вида хранителни продукти.
Към момента средата за предлагане на плодове и зеленчуци е по-динамична, каза още той. Това основно се дължи на лоши проявления на климата. Ако се вземе за база месец февруари, се забелязва тенденция на намаляване на цените на доматите и краставиците. При доматите то е 13%, а при краставиците процентите са 27. Цената на картофите се е увеличила с осем процента. По-сериозни са нещата при зелето. Там увеличението е с 34%, което се дължи на по-малкото предлагане и от този продукт има дефицит на пазара.
При пресните плодове се наблюдават неритмични доставки. И тук основна причина за това е климатът. Заради късните студове има много компрометирана българска продукция, което ще доведе до по-малко предлагане, което може да е причина за по-високи ценови равнища.
Владимир Иванов призова да не се появяват случайни информации, които тревожат пазара, защото на него му е необходима тишина. Към гражданите той отправи апел да наблюдават ценовите равнища и цените на едро, за да се види реалната цена и цените на дребно, съответния марж, промоционалните етикети и те да изберат начина си на покупка по най-рационалния начин. Да не способстват на лоши търговски практики.
„Няма причини, които да показват усилена динамика. Не се очаква лошо развитие на нещата. Има стабилни цени на горивата и един уравновесен пазар, следствие на пазарните взаимодействия. Ние сме част от европейския пазар и следваме неговите тенденции“, добави Иванов.
Процентът на оскъпяването по тържищата е между два и пет процента и ако хората забележат неправомерно увеличение спрямо цените на едро да сезират съответните органи и да не извършват покупката.
Според него еврозоната е нещо, което само би ни помогнало да бъдем по-адаптивни в общия пазар. Да намалим разходи по трансферни плащания и отваря повече възможности за българските предприемачи. Тя ни дава повече възможности. Остава ние да ги реализираме.