Надявам се, че няма да има политическа криза през този период по подготовката за влизането ни в еврозоната. Това, което е необходимо като усилие, институциите да направят всичко възможно с правомощията, които имат, да не допуснат в първите месеци на въвеждане на еврото в България да се опита някой да отключи страховете на хората със спекула или с други нарушения.
Това коментира бившият финансов министър Владислав Горанов по БНТ.
"Имаме комуникации с харватските колеги, за да разучим техният опит на действия в първите месеци от въвеждането на еврото. Първо, за всички е ясно, че курсът, по който ще се променят всички стойности лев - евро, е фиксираният в момента курс 1,95583 и никой не го поставя под съмнение. Второ, това, че българските граждани ще могат без такса и без ограничение да обменят лева срещу евро до без край. Ние сме възприели немския модел и в нашия закон за въвеждане на еврото е записано, че левът не е ограничен като обем и без такса ще се обменя в БНБ десетки, стотици години, докато съществува български лев, който може да бъде изваден от спестяванията на българските граждани и той ще може да бъде заменен под същия курс в евро", обясни Горанов.
Според него, по този начин така завършваме окончателно евроинтеграцията си и даваме една възможност на българската икономика и на българското общество да забогатее.
Владислав Горанов не смята, политическия ход на президента Румен Радев ще придобие някакви реални последици свързани с провеждането на референдум, най-малкото, защото е ясно, че подобен въпрос не може да бъде зададен:
"Решението за въвеждане на еврото е взето като ангажимент от българската страна с подписването на договора за присъединяване на Република България и Румъния. И това решение е от 25 април 2005 година. Т.е. повече от 20 години ние сме обвързани с международен договор България да се присъедини към изграждането и поддържането на европейския икономически и паричен съюз."
От там нататък той възприема хода на Радев като политическо действие с други цели.