Видин днес по традиция отдаде почит на погребаните в Руското военно гробище в града съветски бойци. Всяка година събитието се организира от Руския клуб "Видин - 2002" и на него присъстват представители на местната и държавна власт, на Посолството на Руската федерация в България, на политически партии, неправителствени организации,граждани. На гробището бяха и руски граждани, живеещи от години във Видин, които носеха портрети на загиналите си близки във Втората световна война, като част от инициативата „Безсмъртния полк“. На възпоменателното събитие председателят на Руския клуб във Видин Светлана Василева, каза, че “нямаме право да забравим ужаса на войната, имената на загиналите войници и антифашисти“. Така видинчани отбелязаха Денят на победата и Денят на Европа - 9 май
Руското военно гробище във Видин е единственото на Балканския полуостров и тази година се отбелязва 80-та годишнина от откриването му и края на Втората световна война. То е открито на 8 януари 1945 г. и е първото изградено извън пределите на бившия СССР, разказва историкът Фионера Филипова. В него са погребани над 230 съветски войни, починали от раните си, получени при военните действия, водени край западната ни граница през есента на 1944 година. Повечето от погребаните край Видин бойци са от състава на Трети украински фронт. Имената на много от тях и до днес не са известни.
Архивни снимки от откриването преди 80 години на Руското военно гробище във Видин. То е открито на 8 януари 1945 г. и е първото изградено извън пределите на бившия СССР, единственото на Балканския полуостров.
Руското военно гробище във Видин е изградено само за три месеца - октомври, ноември и декември 1944 г. и е открито на 8 януари 1945 г. Изградено е с доброволния труд на десетки жители на Видин. То включва мемориален паметник и гранитни плочи, върху които са изписани известните имена на загиналите войни. Малко известен е фактът, че в изграждането на гробището и паметникът са участвали група италиански военнопленници, работили под ръководството на майстор Нино Белбуеро, подофицер от Италианската армия, за което има запазени архивни материали, снимки и разкази на очевидци.
В знак на признателност, със заповед на маршал Феодор Толбухин, командващ Трети украински фронт, италианските военнопленници са освободени след изграждането на гробището. Демобилизирани са и са изпратени за Италия със "специален товарен вагон, храна за 10 дни, с по две големи кутии цигари по сто къса, нови военни дрехи, с ушанки, ръкавици и шинели и с по 40 рубли за всеки за лични разходи", разказа Фионера Филипова, цитирайки запазен свидетелски разказ в музея.
Последната паметна плоча на Руското военно гробище във Видин бе открита през 2019 г., когато стана известно името на казахски герой от Втората световна война. Есенгелдин Кайржан от с. Амбай, Астрахански район, е бил командир на взвод и в боевете в сръбския град Зайчар през есента на 1944 г. е тежко ранен от бомба. На 7 октомври 1944 г. умира от раните си в лазарета в Кула и е погребан в Братска могила край града. Костите му са препогребани в Руското военно гробище във Видин, където бе и поставена паметна плоча на героя. Прелюбопитна е историята за героя от далечен Казахстан. Преди години, след няколкогодишно издирване стюардеса от Казахстан открива в Кула гроба на загиналия си през 1944 г. прадядо. 72 години след смъртта на войника една от правнучките му - 25-годишната Сания, решила да потърси гроба му и заедно с майка си Индира се впуснали в трудното издирване.