Нарушено е правото на защита
Решението на служебното правителство за създаване на т. нар. разширен списък по “Магнитски” е нищожно. Това постанови Върховният административен съд (ВАС) в решения по две дела на включени в списъка - майката на депутата от ДПС Делян Пеевски Ирена Кръстева и фирмата “Интернюз 98” ООД със съдружници Елена Динева - съпруга на Васил Божков и дружеството “Нове интернал” ЕООД.
Както писа “Труд”, на 2 юни 2021 г. Министерството на финансите на САЩ, прилагайки т. нар. “Глобален закон “Магнитски”, обяви в списък списък за корупция обвиняемия бизнесмен Васил Божков, който се намира в Дубай, депутатът от ДПС Делян Пеевски и тогавашният зам.-шеф на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков. Два дни по-късно - на 4 юли 2021 г. първото служебно правителство, назначено от Румен Радев, прие Решение №441 за предприемане на действия във връзка с наложените от САЩ санкции на български лица. С него беше създадена постоянна работна група с участието на Байко Рашков и шефовете на ДАНС и НАП, на която се възлага “да изготви и да поддържа списък на лицата, които попадат и потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ”.
Когато и българският “черен списък” бе публикуван, последва лавина от дела във Върховния административен съд от името на физически и юридически лица, които искат да бъдат извадени от списъка. Към този момент някои от казусите са решени, например - делото, заведено от братята Цветомир Боян Найденови и баща им Стефан, бивши съдружници на Васил Божков. В момента ВАС гледа още 62 дела.
Един от основните мотиви на магистратите, постановили днешните две решения гласи, че “Глобалният закон “Магнитски” би могъл да бъде основание за бързи и своевременни действия на националните власти, но при наличието на национален закон, какъвто в случая не е налице. Поради тази причина законът “Магнитски” няма пряко приложение на територията на Република България”.
В решенията на ВАС се посочва сочи, че освен при липса на компетентност, Решение 441 ва служебния Министерски съвет е прието и при очевидно нарушение на правото на защита на лицата, доколкото при или след включването им в списъците, не им е предоставена никаква информация.