В новата си книга „Фейсбукър“ (Епопея на забравеното) Асен Сираков отново показва блестящ талант

„Книгата „Фейсбукър. Епопея на забравеното“ се изчита на един дъх“, уверяват от издателство „Атеа“, което отпечата преди дни новата творба на Асен Сираков. Това всъщност, е най-добрата препоръка за художествен текст, във време, когато според самия Сираков „всеки трети нашенец пишеше или е писал стихове, всеки пети има издадена стихосбирка, а никой не чете.“

„FACEBOOKER, тоест Фейсбукър, е кратък, наситен и на пръв поглед забавен епизод от живота на един наш съвременник, случайно открил съименник във Фейсбук, който му допада със своите статуси, постове, коментари и разсъждения. Оказва се, че не само на него, без да се разбира докрай за един и същ човек ли иде реч и дали този човек въобще съществува?“, ни загатват какво да очакваме от книгата от „Атеа“.

В новата си книга Сираков отново разгръща блестящия си талант на успешен писател. „Фейсбукър“ може да се подреди до четивата с дълбок, жизнеутвърждаващ, също и изтънчен хумор на класици като Гогол, Оскар Уайлд, Радой Ралин, Илф и Петров, О. Хенри, Марк Твен, Хашек, Нушич, Чудомир, Кърт Вонегът и др. 

Но каква история ни разказва този път авторът, предизвикваща от всяка страница искрен смях, а на места - потръпване от тънката ирония?

Сюжетът на романа е оригинално построен – главният герой - съименник на Асен Сираков, който обаче е адвокат по професия, изведнъж открива профила на писателя във Фейсбук. И започва да чете „драски, шарки, цвъчки“, които самият Сираков е споделял със своите виртуални приятели в мрежата. 

Съществува ли „Фейсбук творчество“? Разбира се, че да. Високо изкуство ли е то? Без съмнение, ако е продукт на писател от ранга на Сираков.

През погледа на адвоката съименик и „следовник“, който скролва във Фейсбук, Сираков ни очарова с таланта и майсторството си да създава белетристика, епиграми, политическа сатира, поезия, преводни текстове, афоризми, „теореми“, вицове и какво ли още не, публикувани в продължение на години в неговия личен профил. През 2025 година писателят архивира голяма част от тях, но вече на хартия, в новата си книга. (Един ден глобалната социална мрежа може да се срине, хубаво е да има „аналогов“ backup на всичко, постнато във Фейсбук. ) 

Динамиката и неочакваните обрати във фабулата създават усещането за „висока скорост“ и сгъстено време.

Редом с главния герой, читателят сякаш препуска в лабиринти, пълни с криви огледала, в които се отразяват деформираните образи на съвременници и исторически личности... С усещането е, че е във влак-стрела и префучава край различни герои на нашето време - от родната и международната политическа сцени, шоумени, бездарници, творци, неудачници, късметлии – художествени портрети и обобщения от самия Сираков.

На страниците, „скролнати“ от екрана, се сменят философските размисли на писателя за живота, изкуството, политиката и пр., с хапливи епиграми на злободневни теми, и с талантливите му преводи на творчеството на световни поети и писатели. 

Сюжетът е допълнително „усложнен“ и от появата на неканен гост - Фери, който се пренася да живее у главния герой, след като е изхвърлен от жена си. Натрапникът е релефно изваян с горчива ирония и напомня на читателя, че в някакъв етап от живота всеки се сблъсква с такъв типаж, който не зачита личните му граници и обикновено му създава непоправими неприятности.

И в крайна сметка, през смях и философски, в поредната си книга, Асен Сираков ни показва, че животът е пъстър и изпълнен с възходи и падения, с радост и тъга, със суета и смирение, с глупост, но и с възвишени каузи. С финес и майсторско владеене на перото ни подарява мъдростта, че можем да се опитаме да го живеем по-леко.

Премиерата на книгата „Фейсбукър. Епопея на забравеното“ ще се състои на 28 май, от 19 часа в клуб „Журналист“ в София. 

Писателят Асен Сираков e един от утвърдените и четени съвременни български писатели, носител на много наши и международни награди: "Premios ondas"(Гран при за радио, Барселона), "Златен таралеж"(журналистика), "Златно перо"(литература и публицистика), "Поетични струни"(поезия), "ПОКИ" (поезия, Харманли), Националната награда "Константин Константинов" за детска литература.

Най-четени