„Книгата „Фейсбукър. Епопея на забравеното“ се изчита на един дъх“, уверяват от издателство „Атеа“, което отпечата преди дни новата творба на Асен Сираков. Това всъщност, е най-добрата препоръка за художествен текст, във време, когато според самия Сираков „всеки трети нашенец пишеше или е писал стихове, всеки пети има издадена стихосбирка, а никой не чете.“
„FACEBOOKER, тоест Фейсбукър, е кратък, наситен и на пръв поглед забавен епизод от живота на един наш съвременник, случайно открил съименник във Фейсбук, който му допада със своите статуси, постове, коментари и разсъждения. Оказва се, че не само на него, без да се разбира докрай за един и същ човек ли иде реч и дали този човек въобще съществува?“, ни загатват какво да очакваме от книгата от „Атеа“.
В новата си книга Сираков отново разгръща блестящия си талант на успешен писател. „Фейсбукър“ може да се подреди до четивата с дълбок, жизнеутвърждаващ, също и изтънчен хумор на класици като Гогол, Оскар Уайлд, Радой Ралин, Илф и Петров, О. Хенри, Марк Твен, Хашек, Нушич, Чудомир, Кърт Вонегът и др.
Но каква история ни разказва този път авторът, предизвикваща от всяка страница искрен смях, а на места - потръпване от тънката ирония?
Сюжетът на романа е оригинално построен – главният герой - съименник на Асен Сираков, който обаче е адвокат по професия, изведнъж открива профила на писателя във Фейсбук. И започва да чете „драски, шарки, цвъчки“, които самият Сираков е споделял със своите виртуални приятели в мрежата.
Съществува ли „Фейсбук творчество“? Разбира се, че да. Високо изкуство ли е то? Без съмнение, ако е продукт на писател от ранга на Сираков.
През погледа на адвоката съименик и „следовник“, който скролва във Фейсбук, Сираков ни очарова с таланта и майсторството си да създава белетристика, епиграми, политическа сатира, поезия, преводни текстове, афоризми, „теореми“, вицове и какво ли още не, публикувани в продължение на години в неговия личен профил. През 2025 година писателят архивира голяма част от тях, но вече на хартия, в новата си книга. (Един ден глобалната социална мрежа може да се срине, хубаво е да има „аналогов“ backup на всичко, постнато във Фейсбук. )
Динамиката и неочакваните обрати във фабулата създават усещането за „висока скорост“ и сгъстено време.
Редом с главния герой, читателят сякаш препуска в лабиринти, пълни с криви огледала, в които се отразяват деформираните образи на съвременници и исторически личности... С усещането е, че е във влак-стрела и префучава край различни герои на нашето време - от родната и международната политическа сцени, шоумени, бездарници, творци, неудачници, късметлии – художествени портрети и обобщения от самия Сираков.
На страниците, „скролнати“ от екрана, се сменят философските размисли на писателя за живота, изкуството, политиката и пр., с хапливи епиграми на злободневни теми, и с талантливите му преводи на творчеството на световни поети и писатели.
Сюжетът е допълнително „усложнен“ и от появата на неканен гост - Фери, който се пренася да живее у главния герой, след като е изхвърлен от жена си. Натрапникът е релефно изваян с горчива ирония и напомня на читателя, че в някакъв етап от живота всеки се сблъсква с такъв типаж, който не зачита личните му граници и обикновено му създава непоправими неприятности.
И в крайна сметка, през смях и философски, в поредната си книга, Асен Сираков ни показва, че животът е пъстър и изпълнен с възходи и падения, с радост и тъга, със суета и смирение, с глупост, но и с възвишени каузи. С финес и майсторско владеене на перото ни подарява мъдростта, че можем да се опитаме да го живеем по-леко.
Премиерата на книгата „Фейсбукър. Епопея на забравеното“ ще се състои на 28 май, от 19 часа в клуб „Журналист“ в София.
Писателят Асен Сираков e един от утвърдените и четени съвременни български писатели, носител на много наши и международни награди: "Premios ondas"(Гран при за радио, Барселона), "Златен таралеж"(журналистика), "Златно перо"(литература и публицистика), "Поетични струни"(поезия), "ПОКИ" (поезия, Харманли), Националната награда "Константин Константинов" за детска литература.