Асоциацията на прокурорите сезира ВСС за случая с колегите им от разследването за “Хемус”
Становището е адресирано и до евроинституции
Политически изявления, без конкретни примери - така главният прокурор Иван Гешев коментира днес поисканата му оставка от новоизбрания правосъден министър Надежда Йорданова. Обвинител №1 обяви, че ако му бъдат посочени конкретни причини, заради които да напусне поста, той ще ги обсъди и ще си каже мнението.
“Ще отговоря и по шеговит начин: Ако оставката на главния прокурор Иван Гешев ще реши проблема с цените на тока, на храните, на икономическото положение на държавата, включително ще прекрати пандемията от Ковид-19 в България, в целия свят, аз с удоволствие ще си подам оставката”, коментира още главният прокурор.
“Ние имаме съвпадение с правителството на Кирил Петков за нулева толерантност към корупцията и престъпността”, заяви още главният прокурор Иван Гешев. На въпрос дали може президентът да бъде мост между прокуратурата и МВР за изглаждане на различията между тях, главният прокурор отговори, че той няма различия и че е поканил вътрешния министър Бойко Рашков на среща, но не е получил отговор. И уточни, че персонализирането на проблемите между институциите води до проблеми с престъпността и нейното повишение.
“Президентът е обединител, символ на обединението на нацията, той има определени правомощия в Конституцията и в изпълнение на тези правомощия той може да извърши каквото прецени в интерес на българските граждани. Аз съм сигурен, че българският президент Радев работи в тази насока”, допълни Гешев.
По повод изказаното от Надежда Йорданова намерение да поиска програмен бюджет за прокуратурата, обвинител №1 каза, че се надява това да не е опит за натиск върху съдебната система. По думите му такова нещо би противоречало на основни европейски принципи.
“Аз заставам зад всеки магистрат, който си върши съвестно работата и няма да допусна натиск - какъвто се случва върху магистрати, включително конкретни магистрати и конкретни случаи, да бъдат използвани с политически цели. Прокуратурата ще защити всеки магистрат, включително и пред европейските институции - каквито действия вече сме предприели”, коментира Гешев.
Представители на Асоциацията на прокурорите внесоха във ВСС становище в подкрепа на колегите си, притискани за разследването по “Хемус”. “Подобна институционална война неминуемо би довела до естествен бум на престъпността в страната, хаос и произвол”, смятат от асоциацията. Снимка: Цветан Томчев
Междувременно Асоциацията на прокурорите в България внесе днес във Висшия съдебен съвет становище в подкрепа на колегите си от Софийска градска прокуратура във връзка с “неправомерния натиск, оказван върху прокурори и следователи”, заради разследването около магистрала “Хемус”. Освен до ВСС, то е адресирано до ЕК, европейската прокуратура, международната асоциация на прокурорите, президента, председателя на НС, премиера и дипломати.
“В историята на прокуратурата няма еквивалент на подобно грубо погазване принципа на разделението на властите, нито за толкова агресивно вмешателство в независимостта на съдебната власт”, пише в становището на прокурорската асоциация.
Анализ на държавното обвинение
Очаква се бум на бандитизма
През 2020 г. в страната бяха проведени 1249 акции в 3090 населени места. Разкрити бяха над 2306 престъпления, а 1186 лица бяха са с повдигнати обвинения.
През последните 6-7 месеца на 2021 г., ръководители на прокуратурите в страната констатирали ограничаване на активността от страна на МВР по разкриване на битовите престъпления. Това се казва в анализ на прокуратурата за тенденциите по противодействие на конвенционалната престъпност през 2021 и 2020 г.
“Наблюдава се основно активност в работата на полицейските органи по отношение разкриването на престъпления, свързани с политическите права на гражданите. Анализите сочат, че подобна тенденция би могла да доведе до рязко увеличаване на престъпността и подкопаване доверието на българските граждани в институциите. Забелязва се ръст на телефонни измами, възстановяване на дейността на организирани престъпни групи, налице е и висок интензитет на престъпления против личността и собствеността на гражданите”, пише в анализа.
От прокуратурата припомнят, че в резултат на ефективното взаимодействие между държавните институции през цялата 2020 г. до м. април 2021 г., бе отбелязан сериозен спад на битовата престъпност.
Терзийски: Войната е в интерес на бандитите
Проверката завършила без доказателства
Депутатите от ГЕРБ-СДС Христо Терзийски и Младен Маринов бяха категорични, че Рашковия сюжет е част от войната на МВР срещу прокуратурата.
В Главна дирекция “Национална полиция” е действала организирана престъпна група от висши ръководни служители от 2018 до 2020 г. Те са били следени и подслушвани от агенти на Дирекция “Вътрешна сигурност” с разрешение на бивш вътрешен министър. През февруари 2021 г. прокуратурата приключила проверката с отказ да образува дело поради липса на доказателства. А днес от “Вътрешна сигурност” обжалвали прокурорския отказ. Този сюжет за милиционерски соцроман излезе под формата на съобщение от МВР-то, ръководено от Бойко Рашков. Атаката е срещу бившия шеф на полицията и министър на вътрешните работи Христо Терзийски, който сега е депутат от ГЕРБ-СДС, както и срещу колегата му от същата група Младен Маринов.
“Не ми е известно срещу мен да е правена проверка”, коментира днес Терзийски. По думите му това съобщение е продължение на разпалването на война между МВР и прокуратурата. “Такава война е само в интерес на бандитите”, добави той.