Двойният убиец опита да се изкара жертва (обзор)

Двойният убиец опита да се изкара жертва (обзор)

Пред Софийския градски съд

Семерджиев се оплака, че са го отвлекли, откраднали са му колите, а след ареста му са го били 

Едната маратонка в джипа, другата - в дома му

“Аз не знам защо съм тук. Бях отвлечен и са ми взели личната карта”. Това заяви в събота пред Софийския градски съд Георги Семерджиев. Той бе доведен в залата със засилен конвой, тъй като се опитал да нападне прокурорката, която му повдигала третото обвинение. Версията му, че е жертва изобщо не трогна съдия Анелия Щерева, която го прати за постоянно в ареста.

Прогнозата за защитната версия Семерджиев се сбъдна. Той твърди, че изобщо не е седял зад волана на джипа по време на катастрофата на бул. “Черни връх” в 23 часа на 5 юли и не бива да го обвиняват за смъртта на двете млади жени. На въпрос кога е станало това отвличане, той първо отговори, че не си спомня, но после уточни, че е било около 17 часа на 5 юли.

“Оттогава нищо не помня, събудих се на другия ден вкъщи, когато дойдоха полицаите. Отвлякоха ме, откраднаха ми колите, това е истината, проверете, имам жалби в ГДБОП и Четвърто районно”, говореше обвиняемият. Той помоли да бъде откаран в болница, защото се оплака, че полицаите са го били, когато им поискал хляб.

Прокуратурата посочи, че след инцидента Семереджиев се е обадил да му донесат стълба, за да влезе в дома си, защото ключовете му са изпаднали при сблъсъка. Сред хората, които се включили да му помагат, била и полицайката Симона Радева. ДНК експертиза пък сочи, че по скоростния лост и вратата на джипа има негови следи. Едната маратонка на Семереджиев е намерена сред ламарините, а другата - в дома му. Ранен е бил единият му крак и по стената на кооперацията е открита негова кръв, попаднала там, докато се качвал по стълбата.

Софийска градска прокуратура уточни

Семерджиев обвинен и за наркотици

Чака го присъда до 20 г. затвор

Три са обвиненията срещу Георги Семерджиев, като най-новото е за шофиране при употреба на наркотици, но не на 5 юли при катастрофата на “Черни връх”, а на 10 юни, когато е заловен при проверка в Студентския град. При полеви тест е установена употребата на два вида синтетична дрога - метамфетамин и амфетамин, по това обвинение 35-годишният мъж може да получи от 1 до 3 години затвор.

Това съобщи заместник шефа на Софийска градска прокуратура Христо Кръстев в събота, когато обвинителите внесоха в съда искането за постоянен арест на Семерджиев.

Както писа “Труд”, още в деня на задържането му на 6 юни, Семерджиев бе подведен под под отговорност за пътно-транспортно произшествие, което представлява особено тежък случай затова, че е настъпила смъртта на две млади жени и са извършени много нарушения на Закона за движение по пътищата. За това престъпление в Наказателния кодекс се предвижда лишаване от свобода от 5 до 20 години. От прокуратурата уточниха, че дори да излезе положителна пробата за наркотици, която е взета след съдебна санкция, обвинението пак ще остане същото, тоест - възможно най-тежкото по закон. Клокото до последното обвинение- за управление на автомобил с фалшива шофьорска книжка от Швейцария, на Семерджиев се полагат до 8 години затвор.

Също в събота заместник градския прокурор Иво Илиев опроверга публикации, писани под диктовката на Рашковото МВР, че прокурор от Софийската районна прокуратура незаконосъобразно е отказал образуване на досъдебно производство през 2014 г., когато Семерджиев е заловен да шофира без книжка. Прокурор Илиев обясни, че колегата му се е съобразил с тълкувателно решение на ВКС, в което се казва, че ако наказателното постановление, издадено от “Пътна полиция”, не е връчено лично срещу подпис на наказания по административен ред, не може да се докаже, че той е знаел за наказанието и умишлено е продължавал да кара в нарушение на закона. Прокурорите в цялата страна имат подобна практика, тъй като дори да дадат ход на делото, в такива случаи то ще свърши в съда с оневиняване. В случая със Семерджиев, който от години има вземане-дааване с полицията, би било редно през този период МВР да му връчи наказателното постановление.

Прокурорите Кръстев и Иванов потвърдиха, че продължава проверката по материали, отделени от разследването на катастрофата, която трябва да установи дали полицейски служители са помагали преди престъплението на Семерджиев, когато е залавян да шофира без книжка и дрогиран. Проверява се и кой и по какъв начин са му помагали да се укрие след сблъска на “Черни връх”. Засега се знае, че сред проверяваните са служители от КАТ, Четвърто и Първо районни управление, сред които е и патрулната полицайка Симона Радева. За нея Бойко Рашков съобщи, че е била в колата на Семерджиев, но по-късно източници от разследването го опровергаха.

След четири дни на дъжда на улицата до СДВР

Прибраха колите от катастрофата на „Черни връх“

Разцепеният на две части джип “Ауди Q7” и блъснатото от него такси вчера бяха натоварени на платформи на пожарната и откарани в Националната следствена служба (НСлС). Там ще бъдат прибрани в гаражи, научи “Труд”.

От сряда около 11 ч сутринта, когато приключиха огледите на бул. “Черни връх”, до неделя на обед, двата автомобила останаха на улицата край сградата на Столична дирекция на вътрешните работи. За тези 4 дни валя няколко пъти, а до колите достъпът не е бил ограничаван. Същото се случи през април 2020 г. с автомобилите на Милен Цветков и неговия убиец. Веднага след като снимките се появиха в сайта на “Труд” и други медии, от разследващия екип от НСлС са наредили незабавно джипът и таксито да бъдат прибрани. А в социалните мрежи заваляха коментарите, че полицията продължават да държат чадъра над Георги Семерджиев.

Най-четени