Семерджиев се оплака, че са го отвлекли, откраднали са му колите, а след ареста му са го били
Едната маратонка в джипа, другата - в дома му
“Аз не знам защо съм тук. Бях отвлечен и са ми взели личната карта”. Това заяви в събота пред Софийския градски съд Георги Семерджиев. Той бе доведен в залата със засилен конвой, тъй като се опитал да нападне прокурорката, която му повдигала третото обвинение. Версията му, че е жертва изобщо не трогна съдия Анелия Щерева, която го прати за постоянно в ареста.
Прогнозата за защитната версия Семерджиев се сбъдна. Той твърди, че изобщо не е седял зад волана на джипа по време на катастрофата на бул. “Черни връх” в 23 часа на 5 юли и не бива да го обвиняват за смъртта на двете млади жени. На въпрос кога е станало това отвличане, той първо отговори, че не си спомня, но после уточни, че е било около 17 часа на 5 юли.
“Оттогава нищо не помня, събудих се на другия ден вкъщи, когато дойдоха полицаите. Отвлякоха ме, откраднаха ми колите, това е истината, проверете, имам жалби в ГДБОП и Четвърто районно”, говореше обвиняемият. Той помоли да бъде откаран в болница, защото се оплака, че полицаите са го били, когато им поискал хляб.
Прокуратурата посочи, че след инцидента Семереджиев се е обадил да му донесат стълба, за да влезе в дома си, защото ключовете му са изпаднали при сблъсъка. Сред хората, които се включили да му помагат, била и полицайката Симона Радева. ДНК експертиза пък сочи, че по скоростния лост и вратата на джипа има негови следи. Едната маратонка на Семереджиев е намерена сред ламарините, а другата - в дома му. Ранен е бил единият му крак и по стената на кооперацията е открита негова кръв, попаднала там, докато се качвал по стълбата.
Софийска градска прокуратура уточни
Чака го присъда до 20 г. затвор
Три са обвиненията срещу Георги Семерджиев, като най-новото е за шофиране при употреба на наркотици, но не на 5 юли при катастрофата на “Черни връх”, а на 10 юни, когато е заловен при проверка в Студентския град. При полеви тест е установена употребата на два вида синтетична дрога - метамфетамин и амфетамин, по това обвинение 35-годишният мъж може да получи от 1 до 3 години затвор.
Това съобщи заместник шефа на Софийска градска прокуратура Христо Кръстев в събота, когато обвинителите внесоха в съда искането за постоянен арест на Семерджиев.
Както писа “Труд”, още в деня на задържането му на 6 юни, Семерджиев бе подведен под под отговорност за пътно-транспортно произшествие, което представлява особено тежък случай затова, че е настъпила смъртта на две млади жени и са извършени много нарушения на Закона за движение по пътищата. За това престъпление в Наказателния кодекс се предвижда лишаване от свобода от 5 до 20 години. От прокуратурата уточниха, че дори да излезе положителна пробата за наркотици, която е взета след съдебна санкция, обвинението пак ще остане същото, тоест - възможно най-тежкото по закон. Клокото до последното обвинение- за управление на автомобил с фалшива шофьорска книжка от Швейцария, на Семерджиев се полагат до 8 години затвор.
Също в събота заместник градския прокурор Иво Илиев опроверга публикации, писани под диктовката на Рашковото МВР, че прокурор от Софийската районна прокуратура незаконосъобразно е отказал образуване на досъдебно производство през 2014 г., когато Семерджиев е заловен да шофира без книжка. Прокурор Илиев обясни, че колегата му се е съобразил с тълкувателно решение на ВКС, в което се казва, че ако наказателното постановление, издадено от “Пътна полиция”, не е връчено лично срещу подпис на наказания по административен ред, не може да се докаже, че той е знаел за наказанието и умишлено е продължавал да кара в нарушение на закона. Прокурорите в цялата страна имат подобна практика, тъй като дори да дадат ход на делото, в такива случаи то ще свърши в съда с оневиняване. В случая със Семерджиев, който от години има вземане-дааване с полицията, би било редно през този период МВР да му връчи наказателното постановление.
Прокурорите Кръстев и Иванов потвърдиха, че продължава проверката по материали, отделени от разследването на катастрофата, която трябва да установи дали полицейски служители са помагали преди престъплението на Семерджиев, когато е залавян да шофира без книжка и дрогиран. Проверява се и кой и по какъв начин са му помагали да се укрие след сблъска на “Черни връх”. Засега се знае, че сред проверяваните са служители от КАТ, Четвърто и Първо районни управление, сред които е и патрулната полицайка Симона Радева. За нея Бойко Рашков съобщи, че е била в колата на Семерджиев, но по-късно източници от разследването го опровергаха.
След четири дни на дъжда на улицата до СДВР
Разцепеният на две части джип “Ауди Q7” и блъснатото от него такси вчера бяха натоварени на платформи на пожарната и откарани в Националната следствена служба (НСлС). Там ще бъдат прибрани в гаражи, научи “Труд”.
От сряда около 11 ч сутринта, когато приключиха огледите на бул. “Черни връх”, до неделя на обед, двата автомобила останаха на улицата край сградата на Столична дирекция на вътрешните работи. За тези 4 дни валя няколко пъти, а до колите достъпът не е бил ограничаван. Същото се случи през април 2020 г. с автомобилите на Милен Цветков и неговия убиец. Веднага след като снимките се появиха в сайта на “Труд” и други медии, от разследващия екип от НСлС са наредили незабавно джипът и таксито да бъдат прибрани. А в социалните мрежи заваляха коментарите, че полицията продължават да държат чадъра над Георги Семерджиев.