Джамбазки към К. Петков: Редно е да дадете категорично обяснение ще промените ли позицията на България за РС Македония

Джамбазки към К. Петков: Редно е да дадете категорично обяснение ще промените ли позицията на България за РС Македония

"Редно е да дадете категорично обяснение ще промените ли позицията на България за РС Македония. Вчера казахте едно, днес излизат чужди заглавия със заявка за бързото пускане на страната в ЕС".

С тези думи българският представител в ЕП и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки се обръща към новия министър-председател на България Кирил Петков. Поводът е интервю на Петков, дадено пред „Файненшъл таймс“, в което е цитиран по темата:

„Ще предложим нов процес (по Северна Македония), много бърз, с ограничена времева рамка, дълга само шест месеца“.

Интересното е, че интервюто е дадено в понеделник преди процедурата по избирането на новия кабинет, съобщават от пресцентъра на ВМРО. А по време на изказването на Петков от трибуната на парламента, той категорично заяви, че промяна на позицията няма да има. Думите му бяха потвърдени в кулоарите пред журналисти и от новия външен министър Теодора Генчовска.

Именно тези противоречиви сигнали, накараха и Джамбазки да попита Кирил Петков каква реална позиция ще отстоява новият кабинет.

Спекулациите и интерпретациите по темата с въпросното заглавие циркулират навсякъде, затова е редно премиерът да обясни ясно, точно и категорично, без заобикалки, какво точно има предвид и дали новото правителство смята да налага някаква промяна в българската позиция. И, разбира се, да понесе цялата отговорност за думите и действията си по отношение на двустранните отношения със Северна Македония, категоричен е в позицията си Ангел Джамбазки.

https://www.facebook.com/Djambazki.VMRO/posts/3967712766664724