Има модерно лазерно лечение
Уринарната инконтиненция е загуба на контрол върху пикочния мехур, която е свързана с невъзможност за задържане на урината и неволно изпускане. Това състояние, за което обикновено съществува срам да се говори, засяга неподозирано много хора, предимно жени.
„Стрес инконтиненцията е вид на уринарна инконтиненция, която се характеризира с изпускане на малки количества урина при усилие като кашляне, кихане, тренировка, вдигане на тежки предмети или дори смях. Обикновено е свързана със слабост на мускулите на тазовото дъно или на сфинктера на уретрата“, обяснява д-р Борислав Иванов, дм, специалист по акушерство и гинекология от Медицинския университет в Пловдив. Лекарят има интереси в области като АГ ехография, 4Д, фетална медицина, 3Д принт, лапароскопска и роботизирана хирургия, онкогинекология, естетична гинекология, лазери. Той е един от специалистите, включили се в едномесечната кампания на Global Aesthetics Bulgaria, целяща да повиши информираността за начините на лечение на стрес уринарната инконтиненция.
„В сравнение с други видове, стрес инконтиненцията е обикновено по-лека форма и може да бъде контролирана с помощта на различни методи като упражнения за мускулите на тазовото дъно, изменение на хранителния режим, медикаментозно лечение или в някои случаи хирургически методи и най-новия и ефективен метод на лазерно подмладяване“, допълва д-р Иванов.
Жените са по-често засегнати от стрес инконтиненцията поради няколко причини. Една от тях е фактът, че женските органи на малкия таз са подложени на значително напрежение по време на бременност, раждане и менопауза. Тези фактори могат да доведат до слабост на мускулите на тазовото дъно и на сфинктера на уретрата. Освен това, жените имат по-къса уретра от мъжете, което увеличава риска от инконтиненция. Някои жени са по-изложени на риск поради наднормено тегло, заболявания на пикочоотделителната система, наследственост, операции в малкия таз.
Няма конкретна опасна възраст за инконтиненция, но рисковете се увеличават с годините. Особено повишен риск имат жените след 50. Това може да се дължи на намаляващата еластичност и тонус на мускулите на тазовото дъно, на сфинктера на уретрата и на стените на пикочния мехур, обяснява д-р Иванов.
Повреда на мускулите в малкия таз или уретрата може да настъпи при раждане, операция или други травми. Измененията в хормоналното равновесие при жените по време на менопауза също могат да доведат до слабост на мускулите в малкия таз. Същото причиняват и заболявания, които засягат нервната система, например множествена склероза или болест на Паркинсон. Да не забравяме и индивидуални фактори като наднормено тегло и пушене на цигари.
За някои хора промяната в начина на живот може да не е достатъчна, за да преодолеят стрес инконтиненцията. Съвременен метод на лечение е "вагиналното подмладяване" - тенденция в медицината и естетичната гинекология.
„По същество лазерното стягане на вагината, тонизиране или подмладяване означава, че вагината се третира с цел постигане на повишена еластичност и тонус – обяснява д-р Иванов. - Това явление се лекува успешно в голям процент (над 90). Лазерът използва енергия, която стимулира ресинтеза на нов колаген, отговорен за еластичността и тонуса (стегнатостта) на влагалището, тъй като с възрастта той намалява. Става дума за erbium YAG лазер, който е един от най-модерните днес и ни позволява пълен набор от лечение на всяко състояние, при което има показания, включително лечение на шийката на матката, вагина, вулва, перинеум, естетична гинекология.“
Лечението протича в три сеанса по около половин час в интервал от 30 дни. След това може да се повтори от 9 до 12 месеца, ако има нужда. Интервенцията се извършва амбулаторно, без упойка.