Енергийни експерти пред “Труд news” за блокадите на енергетици и миньори: Властта има шарлатански подход към енергетиката

Енергийни експерти пред “Труд news” за блокадите на енергетици и миньори: Властта има шарлатански подход към енергетиката

Дано протестиращите издържат, управляващите могат и закрият държавата, заяви Пламен Павлов от Българската газова асоциация

4 пъти по-малко ток от въглища до 2030 г.

Правителството разпространи чрез пресслужбата си Териториалните планове, срещу които енергетици и миньори в страната се вдигнаха на протест и затвориха пътища, но съдържанието в документите беше окачествено от енергийни експерти като “кръчмарски и шарлатански подход”.

“Управляващите говорят глупости, като казват, че ТЕЦ-овете ще отпаднат по икономически причини. Енергетиката не е дойна крава и ще дойде момент, в който парите ще свършат”, заяви пред “Труд news” енергийният експерт Явор Куюмджиев. Той посочи, че въглищната енергетика си отива, но не “от днес за утре”, както възнамеряват да направят управляващите. “Не трябва да се точат пари в приятелски фирми, а да се вземе пример от Чехия, където има огромно количество чисти ТЕЦ-ове, които работят. В Швеция правят първите ТЕЦ-ове, които улавят и складират въглеродния двуокис”, каза още Куюмджиев.

“Виждаме същия кръчмарски и шарлатански подход, който беше приложен при отказа от дерогацията на нефтопродуктите. Не може мините да работят на 20 или 30 процента, те или работят, или не работят. Дано да издържат протестиращите миньори и енергетици”, заяви от своя страна пред “Труд news” и председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов, който е започнал кариерата си точно от “Марица Изток” 2. “Управляващите са дълбоко некомпетентни и това е притеснително за цялото ни общество. Извинявайте, но те така могат да закрият и държавата, изглежда, че докато не разкостят тази обрулена държава, няма да спрат”, каза още Павлов.

Според Териториалните планове за Стара Загора, Перник и Кюстендил, производството на ток от въглища ще бъде свито 4 пъти до 2030 г. и 4277 мегавата от общо 4505 мегавата мощности да спрат работа. Закриването на ТЕЦ-ове и мини ще засегне пряко над 20 000 души.

Протестните искания от блокадите до изпълнителната и законодателната власт

Отлагане на либерализацията на енергийния пазар и стратегия до 2055 г.

1. Осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи като критична инфраструктура на енергийната система за страната.

2. Незабавно изпълнение на решенията на Народното събрание от 31.01.2020 и 12.01.2023 г.

3. Започване веднага на изработване на енергийна стратегия на РБ до 2050 г. със задължително участие на социалните партньори.

4. Отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г., до достигане на средно европейски нива на домакинствата в положение на енергийна бедност.

5. Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в Териториалните планове (ТП) на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.

6. Категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони.

Пламен Данаилов, ИТН, бивш зам.-енергиен министър, пред “Труд news”: Без въглищните централи България губи своята независимост на енергийната карта

- Могат ли фотоволтаичните системи да заместят ТЕЦ-овете, каквито намерения са заявени в Териториалните планове?
- В България фотоволтаичните централи са едно от много малкото решения за енергийния преход. Те няма да могат да дадат тази възможност да станем енергийно-независима държава и да направим прехода към зелена енергия. Това е утопия. Нека ди си го кажем - без въглищните централи да работят поне 15 години, това не може да се случи, защото някой трябва да може да балансира системата и да може да произвежда електроенергия, когато е необходимо. Единствената възможност това да става е чрез ТЕЦ-овете. Без тях България от нетен износител, със сигурност ще стане нетен вносител на електроенергия. И нека погледнем какво се случва с цените на борсата - когато работят фотоволтаичните централи цените стават даже отрицателни, защото има свръхпредлагане на електроенергия, произведена в един определен часови диапазон. А след като слънцето залезе, цените стават високи. Самият пазар става много трудно прогнозируем и цялостната икономическа картина в страната изглежда много зле. Без въглищните централи България губи своята независимост на енергийната карта. Цената на електроенергията няма да бъде по-евтина нито за потребителите като нас, нито за фирмите.

- Защо четем в правителствените документи, че ТЕЦ-овете могат да се заменят с фотоволтаици?
- Централите могат да работят 24 часа - в светлата и в тъмната част на денонощието. Те могат да бъдат управлявани колко да произвеждат. Да вземем за пример ТЕЦ Марица Изток 2 - там има 8 блока. Те могат да бъдат управлявани самостоятелно по колко електроенергия да произвеждат от Централното диспечерско управление на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). А една фотоволтаична централа много трудно може да бъде управлявана по този начин. Може ли да кажем на Слънцето “Сега ще грееш” или на облаците “Пречите на производството на ток”? А да изградим система от батерии, която да съхранява такова количество електроенергия - това е утопия на този етап.

- Откъде обаче можем да внасяме електроенергия, когато от енергийната карта в региона ясно се вижда, че нито Турция, нито Гърция имат излишни количества?
- Въпросът е много резонен. Към момента България задоволява близо 40 процента от нуждите за електроенергия на другите балкански страни, включително на Румъния и Гърция, когато е необходимо да получават допълнително електроенергия. В Турция се изгражда голяма ядрена мощност и техните планове са да продължат да залагат на нови ядрени мощности. Един от възможните износители към България, когато стартира атомната им централа в цялост, което се предвижда да бъде завършена до година, максимум две, би могла да бъде Турция. За съжаление това не е решение, защото България ще трябва да бъде заменена изцяло на енергийната карта на Балканския полуостров и ще трябва да се търсят решения в цяла Европа как да си набавяме достатъчно електроенергия.

- Налични ли са средствата за обезщетение на миньори и енергетици с до 36 заплати?
- Ако направим груби изчисления, ще видим, че в големите ТЕЦ-ове и мините работят 20 000 човека. Ако тези хора получат по 36 заплати, то даже цялата сума от 3 млрд. лева, която правителството очаква, няма да е достатъчна. Затова думичката “до”, която е сложена в предложението на управляващите е много важна. Какво значи “до” - от нула до 36 също е “до”? От друга страна фотоволтаичните централи няма да могат да осигурят и достатъчно работа на всички хора. Работата на една фотоволтаична централа се поддържа от няколко инженери, няколко квалифицирани специалисти, които да се занимават с търговията на електроенергия и охрана - тоест, минимален персонал.

Най-четени