Зеленски към НАТО: 800-хилядната армия на Украйна би била бонус за Алианса

Президентът Володимир Зеленски заяви, че членството в НАТО остава една от най-важните гаранции за сигурността на Украйна. Той твърди, че украинска армия от 800 000 войници би била бонус за Алианса, особено ако американският президент Доналд Тръмп следва политика на изтегляне на американските войски от задгранични мисии, каза той в интервю за Associated Press.

Зеленски подчерта, че всяко споразумение, сключено с Русия, ще бъде само предпоставка за бъдеща агресия без гаранции за сигурност от съюзниците на Украйна. Присъединяването към НАТО все още е основният избор на Киев, пише Украинская правда по темата.

Украинският държавен глава смята, че присъединяването към НАТО е "най-евтиният" вариант за съюзниците на Украйна и също така ще засили статута на Тръмп геополитически: "Наистина вярвам, че това са най-евтините гаранции за сигурност, които Украйна може да получи, най-евтините за всички... Това ще бъде сигнал, че не е работа на Русия да решава кой да бъде в НАТО и кой не, а на САЩ. Мисля, че това е голяма победа за Тръмп".

"800-хилядна украинска армия би била бонус за Алианса"

Зеленски също така отбеляза, че 800-хилядна украинска армия би била бонус за Алианса, особено ако Тръмп се опита да върне у дома американски войски, разположени в чужбина. Той добави, че други предложения за гаранции за сигурност трябва да бъдат подсилени чрез адекватни доставки на оръжия от САЩ и Европа и чрез подкрепа на Киев в укрепването на собствената му отбранителна индустрия.

Президентът на Украйна добави още, че френското предложение за разполагане на европейски сили в Украйна за възпиране на руската агресия се оформя. Той обаче отбеляза, че остават много въпроси относно структурата на командването и контрола, числеността на войските и местата им на дислокация.

Зеленски посочи, че този въпрос е бил повдигнат пред френския президент Еманюел Макрон и Тръмп: „Казах в присъствието на двамата лидери, че се интересуваме от това като част от гаранцията за сигурност, но не като единствената гаранция за сигурност. — Това не е достатъчно. „Представете си, има контингент. Въпросът е кой отговаря? Кой е главният? Какво ще правят, ако има руски атаки? Ракети, десант, атака по море, преминаване на сухопътна граница, настъпление. Какво ще направят? Какви са техните мандати?" - попита президентът на Украйна На въпрос дали е задавал тези въпроси директно на Макрон, Зеленски отговори: „Все още сме в процес на този диалог“.