Испания оценява щетите от мащабно прекъсване на електрозахранването на милиард евро

колаж: X.com

Щетите от прекъсванията на електрозахранването в Испания ще възлязат на около 1 милиард евро

Щетите от мащабното прекъсване на електрозахранването в Испания се оценяват на приблизително един милиард евро, пише вестник "El Pais", позовавайки се на предварителни данни на анализатори.

Както отбелязва изданието, ако цялата работа в Испания спре напълно за цял ден, щетите биха могли да достигнат 4,5 милиарда евро - толкова страната произвежда средно за 24 часа. Но тъй като в някои сектори спирането е станало през втората половина на работния ден, а проблемът е бил решен в продължение на няколко часа, на практика всичко сочи, че щетите ще бъдат значително по-малки.

"Има дейности, които се спират, но има и такива, които могат да бъдат възобновени по-късно", каза пред изданието Мануел Идалго, професор по икономика в Университета в Севиля, цитиран от РИА Новости.

Според него размерът на щетите няма да надхвърли един милиард евро.

На 28 април имаше голямо прекъсване на електрозахранването в почти цяла Испания. Мадрид, Барселона, Валенсия, Ла Коруня, Севиля и други градове останаха без ток. Прекъсването засегна също Португалия , Франция и Андора.

Поради спирането на тока, целият железопътен трафик трябваше да бъде спрян. В много градове движението беше парализирано поради нефункциониращи светофари. Опашки се образуваха пред супермаркетите и хората трябваше да бъдат спасявани от заседнали асансьори.

До сутринта електрозахранването беше възстановено в почти цялата територия на Испания.

Причината за внезапното "затъмнение" се разследва. Както заяви операторът на мрежата Red Eléctrica, това може да е причинено от силни колебания в потока на електроенергия. Португалският оператор на електропреносна мрежа REN заяви, че причината е рядко атмосферно явление, причинено от екстремни температурни промени.

Най-четени