Председателят на Европейския съвет Антонио Коща призова Северна Македония да промени конституцията си, за да включи българското малцинство, като начин страната да продължи пътя си към пълноправно членство в Европейския съюз, съобщава AP.
ЕС започна преговори за членство с Албания и Северна Македония през 2022 г., тъй като войната в Украйна принуди блока да преосмисли процеса на разширяване.
Кандидатурата на Северна Македония беше забавена поради спор с България относно балканската история, език и култура. За да излезе от безизходицата, предишното лявоцентристко правителство в столицата Скопие прие българското искане за включване на позоваване на българското етническо малцинство в конституцията на Северна Македония. Тази администрация обаче не разполагаше с парламентарното мнозинство, за да приложи промяната.
Коща каза, че малката балканска страна сега трябва да изпълни договореното по-рано.
„Знам колко е трудно да се постигне това. Сега е моментът да приключим с всичко и да отворим нова страница. Посетих България преди две седмици и вече няма място да искам нищо повече“, каза Коща пред репортери на пресконференция в Скопие, заедно с премиера на страната Христиан Мицковски.
Мицковски, от своя страна, заяви, че разширяването на блока трябва да се основава на заслуги, а не на двустранни въпроси. Неговото консервативно правителство, което дойде на власт миналата година, заяви, че ще промени конституцията само ако България първо одобри членството на Северна Македония в ЕС.
„Имаме проблем и това трябва да е двупосочна улица. Ако само едната страна изпълнява обещанията си, това не е реалистично“, каза той. „Досега сме направили достатъчно с трудни решения. Сменихме знамето; променихме името. От друга страна, те (България) имат обещания, равни на нула”, каза още Мицкоски.
Коща посещава шест страни от Западните Балкани, които са на различни етапи по пътя си към пълноправно членство в ЕС. Черна гора и Албания са начело, докато Сърбия, Босна и Херцеговина, Косово и Северна Македония изостават