За пръв път във фестивала участва българин
Световна награда на фестивал в Полша по плетене и кошничарство получи Станко Киров от град Българово. Занаятът у нас е почти на изчезване, но българовецът го практикува вече 28 години и е истински виртуоз.
„Кошничарството не е най-важната дейност в живота на човек, но е недопустимо да не положим усилия да съхраним и развием знания за занаята, трупани през вековете“, това е девизът на майстора, който донесе наградата от Световния фестивал за плетене и кошничарство в Познан.
„Форумът се провежда веднъж на три години и един от най-престижните за този занаят. Участниците тази година бяха от 56 държави, около 130 души. Самият фестивал е с няколко отделни събития.
Той включва изложение, в което хора търгуват с произведени от тях плетени изделия (кошници, плетени мебели, пана и др.).
Участващите изработват своите експонати в работилниците си и ги изпращат в Познан. Там те се нареждат на изложба и в рамките на фестивала се оценяват от жури.
В конкурса се оценява и работа на живо. Всеки от участниците трябва да изработи нещо в продължение на 15 часа за два дни.
После творението му попада в една от няколкото категории за оценяване.
Международно жури проверява дали това, което изработваш, отговаря на категорията. То се състои от 8 майстори.
Награждават се 5 човека от категория, разказва Станко Киров. Той е спечелил награда в категория „абстрактна форма – декорация“.
В този фестивал за първи път участва българин.
Между другото, занаятът „кошничарство“ се практикува професионално от не повече от десет човека в страната ни. Затова Киров редовно участва във фестивали и други събития, на които да популяризира красотата на кошничарството.