МЗ включва райския газ в нов списък на опасни за здравето вещества

МЗ включва райския газ в нов списък на опасни за здравето вещества

Министерството на здравеопазването (МЗ) обмисля какви са възможностите в законодателството, за да се създаде списък на опасни за здравето вещества, какъвто съществува в някои държави в Европейския съюз, за да се ограничи разпространението и употребата на райски газ само до допустимите от закона цели и да повишим ефективността на контрола.

Това заяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева по време на изслушване в парламента във връзка с употребата на диазотен оксид (райски газ) от непълнолетни. По темата беше изслушан и служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов. Изслушването бе предложено от Лена Бориславова (ПП-ДБ) и група народни представители.

Диазотният оксид е под активно наблюдение от Европейския мониторинг център по наркотици и наркомании и при наличие на данни, че причинява зависимост, ще бъдат предприети действия за поставяне под контрол чрез въвеждането му в действащото законодателство в областта на наркотичните вещества, каза Кондева. Тя обясни, че райският газ не отговаря на критерия за възникване на зависимост и не може да бъде класифициран като наркотично вещество.

Галя Кондева

Кондева посочи, че има приложение в хранително-вкусовата промишленост, като „е допустимо да се използва единствено като добавка в храните при производството им“. По думите ѝ това е дало възможност да се внесат огромни количества и тази употреба не може бъде „еднозначно установена от държавните здравни инспектори в районните здравни инспекции“. Това позволява свободната му продажба в търговски обекти и употребата му в закрити обществени места. Съгласно законодателството в областта на храните е въведено изискването употребата на диазотен оксид като добавка в храни да се извършва в обекти за производство и преработка на храни и в заведения за обществено хранене и в специалните за този процес помещения, обясни също министърът. По думите ѝ трудности за осъществяване на ефективен контрол създава и липсата на регулация по отношение на притежанието на райски газ в случаите. Трудно се установява веществото в различни контейнери и опаковки, в това число и балони, които не са етикирани съобразно изискванията, поясни също Кондева. И напомни, че райският газ от години се използва в медицината. 

От въвеждането на забрана за продажба на диазотен оксид (райски газ) за непълнолетни и употребата му в закрити обществени места през август 2022 г. досега са извършени 23 873 проверки от регионалните здравни инспекции, като в част от тях са  взели участие и органите на МВР. Издадени са 32 акта за установяване на административни нарушения и 118 предписания, съобщи Кондева. 

От началото на 2024 г. са извършени 1789 специализирани полицейски операции и са проверени над 9000 заведения във връзка с разпространението на райски газ, докладва министър Калин Стоянов. 

Най-четени