Изложба ще представи личностите, чиято съдба е свързана с първите проучвания на паметника от световното културно наследство
Очакват известни учени от страната
Казанлък e в подготовка на пищна възстановка за 80-годишнината от откриването на прочутата Тракийската гробница в града, съобщиха от местната администрация. Събитието е планирано за края на втората десетдневка на април. Акцент в празника ще бъде спектакъл, който ще възпроизведе сцените от стенописите в гробницата. Това са най-добре запазените стенописи на античната живописност през Ранноелинистическата епоха.
Организатор на празника е Историческият музей “Искра” в Казанлък в партньорство със сдружение “Антична Тракия” - Ямбол. “Ще представим бита, културата, воинските умения и традиции”, заяви художникът Петър Чапкънов, ръководител на сдружението. В него участват мъже и жени с най-различни професии, освен от Ямбол, от Пловдив, София, Стара Загора, Нова Загора. Очаква се да се включат и други групи за възстановки, сред които групата към Регионалния исторически музей в Ямбол с ръководител археолога д-р Тодор Вълчев.
Спектакълът възстановка ще бъде представен в пространството около Тракийската гробница. Музеят в Казанлък организира и изложба от фото пана, която ще предизвика интереса на историци и любители на историята. Тя ще разкрие личностите, чиято професионална съдба е свързана с този паметник на световното културно наследство, съобщи археологът от Казанлък Меглена Първин. “Когато гробницата е разкрита, директор на музея в Казанлък е бил Димитър Чорбаджийски - Чудомир. Васил Миков е първият археолог, посетил обекта. Художникът Асен Василев прави първите снимки и графическо заснемане на стенописите, реставратор е Карло Йорданов, също художник”, поясни още Първин.
Сцените от Тракийската гробница са изключително важни, безценни от научна гледна точка с това, че дават незаменима информация за бита, облеклото, храната, обичаите, въоръжаването на траките, бойните им умения. Тя е извор на данни за цялата тракийска цивилизация, коментира директорът на казанлъшкия музей д-р Момчил Маринов. Според хипотезите, известният стенопис в купола на гробницата пресъздава сватбен пир, по-малко популярната сред тях е за погребално угощение - преминаването на двойката мъж и жена от живота към смъртта.
Казанлъшката гробница е открита случайно на 19 април 1944 г. от войници, които копаели окоп в североизточната част на града. През 1979 г. тя е обявена от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство.