НАСА в повишена готовност заради астероид, който има вероятност да удари Земята

НАСА е в повишена готовност заради астероид „убиец на градове“, който се насочва към Земята.

Астероидът, наречен 2024 YR4, сега има 1,5% вероятност да удари Земята през 2032 г., според НАСА - и международните агенции работят трескаво заедно, за да проследят космическата скала и да намерят начин как да я разбият на парчета, ако е необходимо.

„Никой не се паникьосва, но определено това е, за което говорим в коридорите на НАСА“, казва ръководител на проекта в космическия център Кенеди. „Знаем, че имаме достатъчно време да действаме, но сега е моментът да започнем да планираме. Не можем да оставим това за последния момент."

Във вторник НАСА излезе с притеснителна оценка, според която вероятността от дълбок удар е 3,1%, или 1 на 32 - по-вероятно от избора на правилно число на рулетка. По-късно космическата агенция повиши шансовете на Земята да пропусне космическата скала с нови наблюдения в сряда.

Смята се, че YR4 е широк от 130 до 300 фута - приблизително с размера на голяма офис сграда. Неговата прогнозирана траектория може да означава въздействие в осем от най-населените градове в света - включително Богота, Колумбия; Лагос, Нигерия; и Мумбай, Индия - с до 110 милиона души, потенциално изложени на риск от удар, ако удари Земята.

Ако удари някой от тези градове, последствията ще бъдат катастрофални.

„Ако го поставите над Париж, Лондон или Ню Йорк, вие на практика ще унищожите целия град и част от околностите“, каза Брус Бетс, главен учен на нестопанската организация Planetary Society, пред AFP.

Ако световните космически агенции установят, че има вероятност астероидът да удари Земята, те биха могли да изпратят ракета, въоръжена с експлозиви, към скалата, докато се движи към нас през 2032 г., променяйки траекторията й или унищожавайки я напълно.

„Унищожаването му би било лесно“, казва ръководителят на проекта на НАСА. „Дори не би трябвало толкова много експлозиви. Номерът е да се стигне до него и да се доставят експлозивите точно в точното време, под правилния ъгъл. Това е трудната част.“

Средствата за унищожаване на астероида ще зависят до голяма степен от неговата плътност и състав, което учените все още не знаят. Някои астероиди са направени от пореста скала и метал, което ги кара да се разпадат лесно, като този, който избухна над Челябинск, Русия през 2013 г. Те биха отнели по-малко експлозиви от други, по-твърди астероиди.

НАСА не е коментирала дали ще изпрати ядрена бойна глава или някакъв друг експлозив за противодействие на астероида, а експертите предупреждават, че разговорите може да са преждевременни, защото все още сме във фазата на изчакване и наблюдение.

Източникът на НАСА каза: „Ще можем да го проследим до април, а след това ще бъде твърде далеч. Но можем да научим много през следващия месец или нещо повече и да разберем какво да правим оттам нататък.“

The Post потвърждава, че НАСА е в контакт с няколко космически агенции, включително Китайската национална космическа администрация (CNSA), руската космическа агенция Роскосмос и Европейската космическа агенция (ESA).

Агенциите също са в контакт с астрономи от Международната мрежа за предупреждение за астероиди, за да начертаят пътя на скалата - и да установят рисковете тя да се удари в Земята със скорост 61 200 км/час.

Стотици телескопи са насочени към астероида, който в момента се отдалечава от нас по елиптичен маршрут, който го отвежда по-близо до Слънцето. Отнема около 4 години на скалата да обиколи Слънцето.

Първоначално YR4 беше забелязан да преминава през нашата слънчева система през декември. Тогава астрономите вярваха, че астероидът има шанс 1 към 83 да удари Земята по време на завръщането си през 2032 г.

Камъкът ще се върне в близост до земята през 2028 г., което ще даде на учените още един шанс да преизчислят шансовете и да определят дали камъкът все още заплашва Земята.

Някои учени смятат, че шансовете ще спаднат драматично при следващото му преминаване. В някакъв момент през следващите месеци до няколко години вероятността ще стигне до нула“, казва Бетс.

„Имаме много неизвестни, затова го наблюдаваме“, казва ръководителят на проекта на НАСА. „Може да се окаже, че изобщо не представлява опасност. Може да промени масата си, ако върху нея има лед, и това би променило нещата неимоверно."

„Може и да се отклони съвсем малко и тази лека промяна да доведе до десетки хиляди мили отклонение, докато се върне по този начин. Небето не пада - все още. Всичко може да се случи. Но все още трябва да останем нащрек.”

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура