Омертата в съдебната система

Омертата в съдебната система

Кухо законодателство, кухи магистрати, куха система. И хиляди кухи думи

Освен грешките по веригата, които са индикация за крайната некомпетентност сред магистратите, виждаме и аморални отсъждания, които не кореспондират с реалността

В страните, в които Истанбулската конвенция вече действа, също има подобни случаи, повече даже

Зверството с момичето от Стара Загора отново изкара на преден план редица проблеми в съдебната система. Както остарелите закони, които са крайно неадекватни спрямо съвремието, така и прогнилите ябълки, от които очакваме да вземат адекватни решения, подчинени на справедливостта и в полза и подкрепа на жертвите. При подобни случаи обаче наблюдаваме точно обратното – освен грешките по веригата, които са индикация за крайната некомпетентност, властваща сред магистратите, сме свидетели и на едни аморални отсъждания, които не кореспондират по никакъв начин с реалността.

Разбира се, най-често чуваме оправдания, че такива са законите и те не могат да имровизират. Вероятно щяха да са прави в някаква степен, ако често не попадаме на странни техни решения, които видимо не следват писаните нормативи, но въпреки това те взимат. Тоест не може законът или несъвършенствата по него да са причина за действията или бездействията на магистратите.

Но дори и това да е основателно оправдание, защо от системата не протестират? Вие колко пъти сте чули или видели протест на магистрати, насочен към законотвореца с искане да осъвремени, промени, допълни и т.н. действащите в момента наредби?

А да сте чули да застанат срещу поне един свой колега, който е уронил престижа им с неадекватните си решения?

Реторичен въпрос. Гарван гарвану око не вади. Всъщност ако бяха наистина загрижени какво се случва, те трябваше да са първите, изискващи колежката им Татяна Гьонева да си подаде оставка. Напротив, те излязоха, по точно Съюза на съдиите в България, с позиция, че отношението към нея е неприемливо, каращи ни се, че сме оповестили публично данни, касаещи случая, както и имената на въпросната съдийка. Не сме разбирали как действа системата, дан е коментираме, конастатираха в становището си. Факт е, нормален човек не разбира как след всичко видяно, има някой адекватен, който би пуснал подобен изверг на свобода. Още по-малко разбира как това решение е взето от съдия, чиято основна функция е да осигури справедливост.

А политиците? Как реагираха на случилото се? Чухте ли поне едно признание, че са необходими спешни мерки, че трябва осъвременяване на действащите закони, че има пропуски, че те също имат голяма вина? Не, нищо такова не се случи. Политиците яхнаха случилото се, като се опитаха да извлекат дивиденти – всеки според разбиранията си, като някои дори се появиха на протеста, отново широко ухилени. Да, за Кирил Петков става въпрос.

На протеста, разбира се, имаше и други манипулатори, които за пореден път се опитаха да намерят поле за изява, пробутвайки Истанбулската конвенция като някаква панацея. Чуха се дори безумни твърдения, че ако сме я били приели вече, това е нямало да се случи. Интересно е дали въпросните имат представа, че в страните, в които ИК вече действа, също има подобни случаи, повече даже. Тях това обаче въобще не ги интересува, случаят просто е удобен повод да продължат да манипулират и агитират в подкрепа на спорния документ.

Кухо законодателство, кухи магистрати, куха система. И хиляди кухи думи. През последните дни се наслушахме на изказвания на този или онзи виновник за положението, в което се намираме. И нито едно извинение. Само оправдания и прехвърляне на топката, само нелеп смях и неуместно поведение.

Години всички тези бориха бившия главен прокурор Иван Гешев, вместо поне един от политиците или от хората в системата, да предложи адекватни промени в законите, реална съдебна реформа. Заливаха ни с опорки, че той, едва ли не, е основният виновник за положението, в което се намира цялата система, а с неговото отстраняване всичко ще тръгне по мед и масло. Непрекъснато бореха прокуратурата, докато в съда срамните и скандални символични присъди валяха.

Вероятно до седмици този случай ще бъде забравен, до следващия подобен. И почти сигурно няма да има никакви адекватни промени – нито в съда, нито в законите, а такива като Гьонева ще продължават арогантно да словоблудстват над следващата жертва, нагло обяснявайки ни, че са отлични професионалисти, докато от гилдията до умопомрачение им скандират „браво”.

Навремето даже един френски посланик у нас си беше позволил да избухне – "в правосъдната ви система има гнили ябълки", ние трябва да констатираме, че цялата ни съдебна система е изгнила до необратимост.

И както в мафията съществува омерта – солидарност между престъпници, точно така в нашата съдебна система магистратите никога не се изправят срещу свои колеги, а всички години наред жънем лаврите от това им поведение. Именно и поради тази причина ще продължаваме да четем безумни становища като това на ССБ, които арогантно размахват пръст на всички, позволили си да осветлят скандалния случай от Стара Загора, именно и заради това ще слушаме изказвания на магистрати, че хората нямало право да коментират, защото не разбират как работи правосъдието, именно и заради това ще има не 400, а 400 по 400 шефа великата съдебна реформа, докато не остане здраво място по нея и окончателно не се разпадне.

Най-четени