Пожари унищожиха 300 хил. декара гори за година

Автор: Труд news

България е сред 10-те най-засегнати от горски пожари държави в ЕС като процент от територията. Страната ни загуби около 300 хил. декара гори през миналата година, като голяма част от тях са от защитената мрежа “Натура 2000”. Това съобщиха от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП), позовавайки се на данни от Сметната палата и европейски институции.

През периода от януари до юли миналата година в страната ни са възникнали около 550 горски пожара. Най-тежкият горски пожар през 2025 г. беше в Пирин - избухнал на 25 юли над с. Илинденци, община Струмяни, който засегна над 45 хил. декара площ (от тях над 30 хил. декара гори) и продължи близо месец. Според официалните данни, причината за почти всички горски пожари е човешка небрежност.

“Близо 39% от територията на страната ни е залесена, но горите у нас са силно повлияни от човешкото присъствие - близо половината са издънкови, а една трета са иглолистни култури. Това са насаждения, изискващи постоянна лесовъдна грижа. Такива гори са по-уязвими и на пожари, и на нападения от вредители корояди”, коментира инж. Петър Дишков, експерт към БКДМП.

През 2025 г. е бил най-тежкият пожарен сезон в историята на Европейския съюз, като изгорялата площ с насаждения в ЕС е 1,08 млн. хектара.

Най-четени