Ще бъдем конструктивни и имаме идеи за бюджета, каза лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев на консултациите при президента Илияна Йотова във връзка с връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Надяваме се, че ще има чуваемост от страна на „Прогресивна България“, добави Василев. Изборите свършиха и българските граждани дадоха ясен мандат и знак какво трябва да очакваме като първи действия от властта. Надявам се това да бъде правилно разчетено от „Прогресивна България“, посочи той.
Василев обясни и за първите внесено от формацията предложение за промени в законодателството:
"Ние сме внесли законопроект, в който подобно на свалянето на имунитета, ако някой иска да има охрана, да може въпросната комисия да дойде в парламента и да обясни защо тези хора трябва да имат охрани и парламентът да прецени. Второто важно нещо, което сме внесли в деловодството на НС, е мораториум текущият ВСС да не прави назначения за шефове на съдилища. След изборите изведнъж ВСС се разработи. И в момента са отворени 26 процедури за шефове на съдилища, които искат да бъдат приключени преди този ВСС да бъде сменен. Това според нас е неправомерно."
Василев призова да се направи сериозен преглед на заплащането в администрацията.
Колегата му Николай Денков посочи, че другата важна тема е как ще се подходи към подготовката на процедурите за избор на нови членове на Висшия съдебен съвет, инспектората на Висшия съдебен съвет.