Прокуратурата разследва брата на депутата от ДПС Димитър Аврамов за убийството на данъчния шеф Иво Стаменов 

Прокуратурата разследва брата на депутата от ДПС Димитър Аврамов за убийството на данъчния шеф Иво Стаменов 

Специализираната прокуратура повдигна обвинения на четирима участници в организирана престъпна група за рекет, действала на територията на София и други градове в страната от март 2016 г. Това съобщиха от пресслужбата на държавното обвинение.

Трима от обвинените, в т.ч. ръководителят на групата Борис Аврамов (който е брат на народен представител), бяха задържани на 3 юли 2018 г. при специализирана операция на ГДБОП и Специализираната прокуратура в София, Приморско и Белово. Четвъртият участник в момента е в Бургаския затвор, където изтърпява присъда за незаконно притежание на оръжие.

По информация на "Труд" депутатът е Димитър Аврамов от ДПС, който в 41 НС беше от ГЕРБ.

Според събраните доказателства групата е решавала чрез брутални силови действия (и срещу солидно заплащане) финансови спорове в полза на някоя от страните, поемала е и е изпълнявала поръчки за „наказателни акции“ срещу конкретни хора, или е възлагала изпълнението им на трети лица.

Събрани са доказателства, че групата е възлагала поръчки за следене и нанасяне на побой над застреляния на 19 декември 2017 г. в София директор на звено „Фискален контрол” в НАП Иво Стаменов.

Сред основните задачи на разследващите дейността на престъпната група е да установят дали нейни участници, или лица, на които са възлагани поръчки за насилствени действия, имат връзка с покушението над данъчния служител.

През 2013 г. СГП предава на съд Димитър Аврамов за корупционно престъпление  – търговия с влияние. Бившият депутат от ГЕРБ е обвинен, че през лятото на 2012 г. във Враца, Плевен, Монтана е поискал 50 000 – 60 000 лв. и е получил 100 000 лв. от търговец, за да упражни влияние при вземане на решение от Директора на Областна дирекция „Земеделие“ – Монтана.

През 2016 г. СГС оправдава по делото Аврамов, но след протест на СГП делото е върнато за ново разглеждане, но производството е спряно заради избирането му за народен представител в 44 НС и придобиването на имунитет.

На 7 юни 2017 г. гл. прокурор Сотир Цацаров иска снемане на депутатския му имунитет. Два дни по-късно Димитър Аврамов се отказва от него доброволно.

 

Най-четени