Протест в Грузия, след като Русия премахна визовия режим за страната

Протест в Грузия, след като Русия премахна визовия режим за страната

Стотици протестираха пред сградата на външно министерство в Грузия, след като Москва обяви, че премахва визовия режим за страната. По-рано руският президент Владимир Путин подписа два указа, с които отмени визите за грузински граждани и въведената през 2019-та забрана за директни полети между двете държави.

В изявление руското министерство на транспорта каза, че руските авиокомпании ще изпълняват седем полета седмично между Москва и столицата на Грузия Тбилиси. Русия искаше „да улесни условията за комуникация и контакти между жителите на Русия и Грузия“, посочват от ведомството.

Този ход представлява затопляне в отношенията между Москва и Тбилиси, които бяха сред най-обтегнатите в бившия Съветски съюз, но се подобриха през последните години, тъй като управляващите в Грузия избягваха да се конфронтират с Москва.

Грузинският президент Саломе Зурабишвили, чиято позиция е до голяма степен церемониална и която многократно е обвинявала управляващата партия „Грузинска мечта“, че има връзки с Москва, откакто беше избрана с нейна подкрепа през 2018 г., написа в туитър, че ходът на Русия е „провокация“. "Либерализирането на визовия режим е „неприемливо“, докато „инвазията“ на Москва в Украйна продължава, каза тя.

Но грузинският външен министър Илия Дарчиашвили приветства решението на Русия, като каза, че то „ще опрости ежедневните условия на живот на нашите граждани и ще им даде възможност да общуват и пътуват свободно и лесно“.

Русия позволява на гражданите на повечето бивши съветски републики безвизов достъп, но наложи визов режим на грузинците през 2000 г., позовавайки се на риска от тероризъм в региона на Северен Кавказ. Москва забрани директните полети до Грузия през 2019 г. след антируски протести.

Грузия позволява на руснаците безвизов достъп и пълни права за работа до една година, което превърна страната в една от основните дестинации за руснаци, напуснали страната си от началото на войната в Украйна.

Москва и Тбилиси нямат официални дипломатически отношения от 2008 г., когато водиха кратка война за Южна Осетия, подкрепян от Русия отцепнически регион на Грузия.

Най-четени