Туполев Ту-160М „Бял лебед“ е руски свръхзвуков стратегически бомбардировач, първоначално проектиран в отговор на американския B-1 Lancer. Като най-големият и най-бърз бомбардировач в експлоатация, Ту-160М разполага с крила с променлива стреловидност и мощни двигатели „Кузнецов“, които позволяват развиване на скорост от 2,05 Мах и обхват от 12 300 км. Последните модернизации включват усъвършенстван радар, системи за електронна борба, нови двигатели и ракети с прецизно насочване, пише 19fortyfive.
Туполев Ту-160М, известен още като „Белият лебед“ е свръхзвуков тежък стратегически бомбардировач с променливо крило, разработен от Съветския съюз и понастоящем експлоатиран от руските Въздушно-космически сили. Този самолет представлява върхово постижение на конструкцията на бомбардировача от съветската епоха и продължава да бъде важен компонент от стратегическия бомбардировъчен флот на Русия.
Съветският съюз търси бомбардировач, който да може да прониква дълбоко във вражеската територия с висока скорост и на голяма височина, носейки както конвенционален, така и ядрен товар. Конкурсът за проектиране на този нов бомбардировач започва през 1972 г., като в крайна сметка поръчката е спечелена от конструкторското бюро „Туполев“.
Ту-160 извършва първия си полет на 18 декември 1981 г. и влиза в експлоатация през април 1987 г. Това е последният стратегически бомбардировач, проектиран за съветските военновъздушни сили преди разпадането на Съветския съюз. Производството продължава до 1992 г., като са построени общо 36 самолета.
След разпадането на Съветския съюз флотът е поделен между Русия и Украйна, като в крайна сметка Русия придобива по-голямата част от украинските самолети.
Ту-160М е най-големият и най-тежкият боен самолет в света, както и най-бързият бомбардировач, който се експлоатира в момента. Той се отличава с конструкция на крило с променлив наклон, което му позволява да оптимизира аеродинамичните си характеристики при различни скорости и височини. Екипажът на самолета се състои от четирима души: пилот, втори пилот, навигатор и офицер за електронна борба. Дължината му е 177 фута и 6 инча, а размахът на крилата е 182 фута и 9 инча при пълно разгъване и 116 фута и 10 инча при разгъване назад. Височината на бомбардировача е 42 фута и 12 инча, а максималното му тегло при излитане е 606 271 фунта.
Задвижва се от четири турбовитлови двигателя Кузнецов НК-32 с доизгаряне, които му позволяват да достигне максимална скорост от 2,05 Маха (2220 км/ч). Ту-160М може да се похвали с впечатляващ обсег на действие от 12 300 км (7 640 мили) и експлоатационен таван от 16 000 метра (52 493 фута). Капацитетът на въоръжението му е до 88 185 фунта боеприпаси, включително ядрени и конвенционални бомби, както и крилати ракети.
Значително са усъвършенствани системите за авионика, като са включени модерни радарни, навигационни и комуникационни системи. Подобрени са и възможностите за електронна борба, за да се повиши оцеляването в оспорвана среда. Освен това оръжейните системи са модернизирани, за да интегрират съвременни прецизно управляеми боеприпаси и крилати ракети.
През януари 2022 г. новопостроеният Ту-160М извърши първия си изпитателен полет, с което бе отбелязано възобновяването на серийното производство. Русия планира да построи 50 нови бомбардировача Ту-160М и да модернизира 16 съществуващи самолета.
Обхватът на Ту-160М от 12 300 km (7 640 мили) му позволява да изпълнява междуконтинентални мисии без необходимост от презареждане с гориво по време на полет. Тази способност за далечен обсег на действие се увеличава допълнително от способността му да носи значителен полезен товар от до 40 000 kg (88 185 lbs) боеприпаси.
Бомбардировачът може да бъде оборудван с разнообразни оръжия, включително ядрени и конвенционални бомби, както и крилати ракети.
Решението на Русия да възобнови производството на Ту-160М подчертава нуждата ѝ от жизнеспособна платформа за удари на далечни разстояния на фона на забавянето на разработването на стелт бомбардировача PAK DA. Програмата за модернизация има за цел да удължи срока на експлоатация на Ту-160М и да повиши способностите му за посрещане на съвременните заплахи.
Айзък Зайц е колумнист в 19fortyfive, завършил е програмата за стратегическо разузнаване и национална сигурност на Патрик Хенри Колидж.