В Токио Параолимпийските игри са на път да започнат (от 24 август до 5 септември). Преди да се вдигне завесата този вторник на олимпийския стадион, ще разгледаме някои любопитни страни на параолимпийското движение в японската столица.
1. Токио е първият град в света, който за втори път е домакин на Параолимпийските игри, като е бил домакин на събитието през 1964 г. Техният създател е сър Лудвиг Гутман, еврейски лекар, избягал от нацистка Германия в Англия, където отваря център за травми на гръбначния мозък в болница Stoke Mandeville. Там на 29 юли 1948 г. 16 ранени войници се състезават за първи път в стрелба с лък. Първото издание на Игрите, каквито ги познаваме днес, се проведе в Рим през 1960 г., само 6 дни след Олимпиадата, и участваха 400 спортисти от 23 държави.
2. Параолимпийският талисман в Токио 2020 се нарича Someity, който идва от someiyoshino, популярен сорт черешов цвят, и също се смесва с английската фраза „so mighty“, което означава "много мощен". Той има сензори за докосване и показва огромна умствена и физическа сила. "Той представлява параолимпийските спортисти, които преодоляват препятствията и предефинират границите на възможното", по думите на създателите му. Дизайнът му, подобно на олимпийския талисман, е подбран от ученици от начална школа от цяла Япония.
3. За втори поредни игри ще има параолимпийски отбор за бежанци. В Рио той се състоеше от двама спортисти, но този път са шестима.
4. Параолимпийските медали са вдъхновени от японски фенове, гравирани на брайлово писмо и за първи път имат вдлъбнатини отстрани, за да различават златото, среброто и бронза за слепи хора. Всички те са направени от рециклирани материали.
5. Дебютът по бадминтон и таекоундо в параолимпийската програма ще е в Токио. През 12-те състезателни дни ще се играят 539 събития с медали - 272 за мъже, 227 за жени и 40 смесени - от 22-те спорта, които са част от състезателната програма: лека атлетика, баскетбол, бадминтон, колоездене, футбол, хокей, конна езда, фехтовка, футбол, голбол, вдигане на тежести, джудо, плуване, триатлон, кану, гребане, ръгби, тенис, тенис на маса, олимпийска стрелба, стрелба с лък, боча и седящ волейбол.
6. Боча, за хора с церебрална парализа, и голбол, за хора със зрителни увреждания, са единствените два спорта, които не съществуват в олимпийската програма.
7. В Токио ще има рекорд по участие на жени. 40,5% от спортистите ще бъдат жени според Международния параолимпийски комитет. Ще има 1782 спортистки в сравнение с 1671 жени, участвали в Рио 2016 (38,6%).
9. В някои игри, белязани от пандемията, има няколко случая на спортисти, които са медицински лица и се борят на първа линия срещу Covid-19. Такива са холандската шампионка по гребане Аника ван дер Меер, британската тенисистка на маса Ким Дейбел и венецуелската плувкиня Генезис Леал. Вси1ки те са лекари.
10. Полякинята Наталия Партика, петкратна параолимпийска шампионка по тенис на маса, ще се състезава за четвърти път в същото издание на Олимпийските и Параолимпийските игри.
11. Няколко испански спортисти се състезават в Токио в спорт, различен от този, на който са участвали в предишни: бившият плувец Рикардо Тен - в колоезденето, бившият плувец Алекс Паломеро - в триатлона, бившият плувец Енрике Флориано, бившият велосипедист Пепи Бенитес и кануистът Хавиер Реха - в гребането.
12. Хави Торес и Хосе Мануел Руис се състезават на седмите си параолимпийски игри в Токио. Те приравняват испанския рекорд на слепия спортист Сантамарта и стрелецът в инвалидна количка Енрике Сориано.
13. Има няколко спортисти в Токио, които са участвали в зимни параолимпийски игри като американската колоездачка Оксана Мастърс, спечелила параолимпийско сребро в скандинавските ски в Пьончан 2018. Тя се състезаваше в гребането в Лондон 2012 и колоезденето в Рио 2016.
13. Най-младият спортист в Токио е на 14 години и е плувецът от Уганда Хусна Кукундакве.
14. Малдивите, Бутан, Гренада, Парагвай и Сейнт Винсент и Гренадини за първи път участват в Параолимпийските игри.
15. Иранският седящ волейболист Мортеза Мерзад, който е висок 2,46 см, е най-високият параолимпийски спортист. Той беше златен медалист в Рио 2016 и е вторият най-висок човек в света. В Токио той ще търси второто си параолимпийско злато.
16. Параолимпийският символ, еквивалентът на обръчите на Олимпийските игри, се състои от три елемента в червено, синьо и зелено, трите цвята, най-представени в националните знамена по света. Те се наричат Agitos, на латински „I move“ и обграждат централна точка, символизираща движението и ролята на Параолимпийското движение за събиране на състезатели от цял свят.
17. Бившият американски плувец Триша Зорн е най-награждаваният параолимпиец с 55 медала, от които 41 златни. Той се състезава между 1980 и 2004 г.
18. Испанският вратар Антонио Реболо е единственият параолимпиец, запалил олимпийския огън, когато го направи на запомнящата се церемония по откриването в Барселона през 1992 г.
19. Четиримата най-добри финалисти на финала на 1500 метра T13 на Параолимпийските игри в Рио 2016, където алжирецът Абделатиф Бака (3: 48.29) спечели злато, определиха по-бързи времена от четирите най -добри финалисти в еквивалентното събитие на Олимпийските игри в Рио 2016.
20. Унгарецът Пал Секерес досега е единственият спортист, печелил олимпийски и параолимпийски медали, след като спечели злато по фехтовка в инвалидни колички в Барселона 1992 г. Той беше спечелил и бронз на Олимпийските игри в Сеул 1988 г. като професионален фехтовач, преди да претърпи катастрофа в автобус през 1991 г.
21. Състезателката по спортна стрелба Милена Тодорова ще бъде знаменосец на българската делегация на откриването на паралимпийските игри в Токио. За добричлийката това ще бъде второ участие в най-големия спортен форум, след Игрите в Рио де Жанейро 2016.
Четирима са нашите представители на Паралимпиадата – Милена Тодорова и лекоатлетите Ружди Ружди, Християн Стоянов и Фатме Исмаил.