NYT: Китай си отмъсти на Тръмп заради митата

Автор: Труд news
Снимка: Вестник “Туои тре”
Пекин спря износа на редкоземни минерали и магнити, застрашавайки световната индустрия  Китайският президент Си Цзинпин и виетнамският му колега То Лам пред караула на президентския дворец в Ханой, 14 април 2025 г.

US фабрики за електрически автомобили спират производство

Си Цзинпин осъди американския протекционизъм

Китай преустанови износа на редкоземни метали и магнити, заплашвайки да прекъсне доставките на компоненти, които са критично важни за автомобилната и космическата промишленост, както и за военната индустрия в цял свят, съобщава “Ню Йорк таймс”.

Доставките на магнитите, които са от съществено значение за сглобяването на всичко - от автомобили и дронове до роботи и ракети, бяха спрени в много китайски пристанища, докато китайското правителство изготвя нова регулаторна система. Веднъж въведена, новата система може да попречи на доставките да достигнат до определени компании, включително щатски военни производители, се казва в статията.

Ако фабриките в Детройт и други градове в САЩ останат без мощни редкоземни магнити, това може да им попречи да сглобяват електрически автомобили. За момента компаниите разчитат на запасите си, така че е трудно да се предвиди кога ще се прекъсне производството.

Така наречените тежки редкоземни метали, обхванати от забраната, се използват в магнити, които са критично важни за електрическите двигатели. Тези двигатели се използват за автомобили, дронове, роботи, ракети и космически кораби.

Редките метали пък се използват в химикалите за производство на реактивни двигатели, лазери, автомобилни фарове и някои запалителни свещи. Също така и в електрическите компоненти на компютърните чипове, които захранват сървъри и смартфони с изкуствен интелект, обяснява “Ню Йорк таймс”.

Както отбелязва изданието, редкоземните магнити съставляват малък дял от общия износ на Китай за САЩ и други страни. “По този начин прекъсването на доставките ще причини минимални икономически вреди на Китай, като същевременно запазва потенциала за значителни последици за САЩ и други страни”, подчертава авторът на публикацията, според когото тези ходове са част от отмъщението на Китай заради увеличените от САЩ мита.

На 2 април Доналд Тръмп обяви въвеждането на вносни мита, като минималната ставка бе определена на десет процента. По отношение на Китай новите мита бяха добавени към вече действащите и достигнаха 54 процента. В отговор Китай наложи допълнителни мита от 34 процента върху всички американски стоки. След това двете страни вдигнаха залозите още няколко пъти, докато американската ставка достигна 145 процента, а китайската - 125.

Китайските ограничения за износ започнаха да влизат в сила преди Вашингтон да обяви в петък, че ще освободи смартфони и компютри от Китай от последните си мита. Износът на магнити обаче продължи да бъде блокиран, пише “Ню Йорк таймс”.

До 2023 г. Китай произвеждаше 99% от световните доставки на редкоземни метали, като част от производството идваше от рафинерия във Виетнам, която миналата година бе затворена.
Китай също така произвежда 90% от редкоземните магнити, които са много по-мощни от конвенционалните железни магнити. Япония произвежда по-голямата част от останалото. Германия също произвежда малко количество, но зависи изцяло от Китай за суровините.

Междувременно китайският президент Си Цзинпин осъди протекционизма, който “не води до никъде”, в началото на обиколка в Югоизточна Азия, целяща да укрепи търговските отношения на Пекин в региона. “От подобен търговски конфликт не може да се излезе победител”, подчерта китайският държавен глава при пристигането си във Виетнам. Следващите етапи от обиколката на Си са Малайзия и Камбоджа. Дипломатическата совалка има за цел да представи Пекин като предвидим и сигурен партньор и да компенсира въздействието на високите мита, въведени от Вашингтон, посочва “Франс прес”.

Най-четени