Чешките власти не планират да се присъединят към инициативата за закупуване на американско оръжие за Украйна. Това заяви премиерът на страната Петр Фиала в коментар за изданието Publico.
Според ръководителя на кабинета, Прага е фокусирана върху други формати на помощ за Киев. „Чехия е фокусирана върху други проекти и начини за подкрепа на Украйна, като например чешката инициатива за боеприпаси. Затова на този етап не обмисляме участие в тази програма“, подчерта Фиала.
Американската инициатива беше представена от Доналд Тръмп на 14 юли. Според неговото изявление, Съединените щати ще започнат да доставят оръжия на Киев, като разходите за тези доставки ще падат върху европейските съюзници от НАТО. Президентът на САЩ също така заплаши да наложи 100% мита на Русия и нейните ключови търговски партньори, ако не бъде постигнато мирно споразумение в Украйна в рамките на 50 дни.
Както съобщи Axios, цената на първата партида оръжия за Киев ще бъде 10 милиарда долара. Тя ще включва ракети, артилерийски снаряди и системи за противовъздушна отбрана Patriot.
Германия и Швеция вече се присъединиха към проекта. Финландия също е изразила интерес, но все още не е взела окончателно решение. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че Обединеното кралство, Дания, Норвегия, Нидерландия и Канада също са изразили готовност да се присъединят към проекта.
САЩ ще доставят първата партида оръжия на стойност 10 милиарда долара по новата схема за военна помощ на Украйна, обявена по-рано от президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщи Axios, позовавайки се на осведомени източници. Доставките, според изданието, ще включват ракети, системи за противовъздушна отбрана и артилерийски снаряди.
По-рано източници на изданието заявиха , че списъкът ще включва ракети с голям обсег, способни да поразят цели дълбоко в руската територия.
Според CNN, Вашингтон обмисля продажбата на ракети с малък и среден обсег, артилерийски боеприпаси и ракети „въздух-въздух“ на страни от НАТО за по-нататъшен трансфер в Украйна. Както посочват източниците на телевизията, схемата не предвижда директен трансфер на оръжия от САЩ към украинските въоръжени сили, тъй като по този начин Тръмп възнамерява да избегне обвиненията в нарушаване на собствените си предизборни обещания, свързани с намаляване на американското участие във войната.
Освен това, тази схема обещава икономически ползи за Съединените щати: цената на една система Patriot достига 1 милиард долара и, както отбелязват източници на CNN, Тръмп многократно е подчертавал рентабилността на подобни доставки за американската отбранителна промишленост.
Новата инициатива беше официално потвърдена на 14 юли на пресконференция с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом. Тръмп заяви, че Съединените щати ще доставят американско оръжие на Украйна чрез европейски партньори и ще позволят на съюзниците да прехвърлят тези системи на Киев. Според американския президент Украйна може да получи до 17 установки „Пейтриът“, някои от които ще бъдат прехвърлени „в следващите дни“.
Тръмп също се изказа остро за действията на Русия, изразявайки „дълбоко разочарование“ от позицията на Владимир Путин и подчертавайки, че Москва избягва преговорите. Той заяви, че ако не бъде постигнато мирно споразумение в рамките на следващите 50 дни, САЩ ще наложат вторични мита на Русия и нейните партньори в размер на 100%.