Готвят се по-бавно, изискват търпение
От тях също може да се надебелее
Погледнато назад във времето, българинът не е ял толкова много месо, колкото сега. Напротив, дългите и по-кратките пости, свързани с религиозни празници, спазването на един постен и един рибен ден през седмицата (съответно сряда и петък) предполагат, че през по-голямата част от годината нашите деди и прадеди не са блажили. Е, за нас, заетите съвременни хора, е по-лесно да метнем една пържола на скарата, или да опечем мръвка в йенска тенджера във фурната, а към нея – малко салата за гарнитура… Но да не забравяме, че някога семействата са се задоволявали с това, което са си отгледали, и месото е било лукс.
Който си мисли, че готвенето на постни манджи е „фасулска работа“, дълбоко греши. Тези ястия изискват по-голямо разнообразие от продукти, всеки от които трябва да се почисти и нареже, а после да се задуши или свари и чак след това да се прави на яхния, печено, пюре, каша и т.н. С други думи, постните ястия изискват много повече време, търпение и майсторство – да прецениш кога едните съставки са готови и да добавиш другите. Обикновено продуктите се слагат последователно, като доматите или доматеното пюре винаги са накрая, защото в противен случай „стягат“ останалите зеленчуци и те остават да „хрупат“. Изключение прави гювечът, при който всичко се слага наведнъж в пръстено гърне или йенска тенджера и се готви бавно на умерена температура (180-150 градуса) 2-3 часа – според количеството.
Типично ястие за българската кухня е плакията. Използва се като основно, гарнитура или предястие. Представлява запечени на фурна зеленчуци с пикантни подправки, чесън и оцет. Яде се охладено.
От Ориента у нас са дошли оризът, патладжаните, черният пипер, канелата. Не е случайно, че някои от имената на ястията са се запазили на територията на целия Балкански регион – мусака, имамбаялдъ, гювеч, кьопоолу, пилаф. От Америка сме получили картофите, доматите, царевицата, фасула, слънчогледа. Това богато разнообразие от храни прави нашата кухня уникална и дава широко поле за фантазията на тези, които обичат да готвят и умеят да съчетават продуктите. Не се заблуждавайте обаче, че от постно ястие не може да се надебелее. Както винаги, става дума за количеството.
Сарми със зелеви листа
Необходими продукти:
1 малка кисела зелка
1 ч. ч. ориз
1/2 стрък праз
1 каф. ч. сварени гъби
2 с. л. стафиди
5 с. л. олио
4 с. л. доматен сок
1 с. л. червен пипер
1 кубче бульон от гъби
1 дафинов лист
черен пипер, кимион, чубрица
Начин на приготвяне:
В олиото запържваме ситно нарязания праз, гъбите, ориза и слагаме червения пипер, накрая – доматения сок. Оризът трябва да набъбне леко. Тогава слагаме стафидите и подправките. Разбъркваме и завиваме сармичките. Редим ги плътно една до друга. Разтваряме гъбения бульон в 2 ч. ч. топла вода, добавяме и малко зелев сок. Слагаме дафиновия лист. Отгоре притискаме сармите с чиния. Варим на тих огън около 1 час.
Гъби с ориз на фурна
Необходими продукти:
1 буркан гъби (1 кг пресни)
1 ч. ч. ориз
1 с. л. доматено пюре
1 каф. ч. олио
1 глава лук
1/2 вр. магданоз
4 ч. ч. бульон или вода
сол, черен пипер, джоджен
Начин на приготвяне:
Лукът се задушава в олиото, слагат се нарязаните на по-едро гъби (ако са пресни, предварително се сваряват), доматеното пюре и оризът. Задушаваме 5-10 мин. и изсипваме в тавичка. Поръсваме със сол, джоджен и черен пипер, заливаме с топъл бульон и запичаме. Когато е готово, поръсваме ястието с магданоз.
Дроб-сарма с гъби
Необходими продукти:
1 буркан гъби (или 1 кг пресни, сварени)
1 глава лук
1 домат, настърган
1 ч. ч. ориз
3,5 ч. ч. бульон
1 каф. ч. олио
сол, черен пипер, джоджен
За заливката (по желание):
3 яйца
3 с. л. брашно
1 кофичка кисело мляко
1 щипка сода бикарбонат, сол
Начин на приготвяне:
В олиото задушаваме ситно нарязания лук, слагаме гъбите, нарязани на по-едро, ориза и домата. Задушаваме 10 мин., след което изсипваме в тавичка. Добавяме бульона. Поръсваме с подправките. Печем в силна фурна до готовност. Заливаме със заливката и печем само на горен реотан до розово.
Картофи с ориз
Начин на приготвяне:
1 кг картофи
1 каф. ч. ориз
1 глава лук
2 домата (половин консерва)
1 глава чесън
2 ч. ч. зеленчуков бульон (вода)
1 каф. ч. олио
1 ч. л. червен пипер
сол, черен пипер, джоджен
Начин на приготвяне:
Задушаваме нарязания лук в олиото. Прибавяме картофите, нарязани на кубчета. Слагаме червения пипер и доматите. Задушаваме 10-15 мин. и сипваме 1 ч. ч. от бульона. След като картофите омекнат, се слагат чесънът и оризът. Добавя се още 1 ч. ч. бульон. Варим до готовност на ориза. Подправяме със сол, черен пипер и джоджен.
Хит на седмицата
Ориз с праз и маслини
Необходими продукти:
300 г маслини
1 ч. ч. ориз
2 стръка праз
1 с. л. доматено пюре
1/2 вр. магданоз
3 ч. ч. вода
3 с. л. олио
3 с. л. масло (или 6 с. л. олио)
сол, черен пипер, джоджен
Начин на приготвяне:
В мазнината се задушава празът, нарязан на ситно, с малко сол. Слагаме ориза и доматеното пюре и заливаме с водата. Прибавяме черен пипер и джоджен и изсипваме в тава. Отгоре нареждаме маслините с извадени костилки. Печем в силна фурна 15-20 мин. Накрая поръсваме обилно с магданоз.