Съветът на д-р Красимир Милев от екипа на д-р Емилова: Хромът притежава силни антиоксидантни качества

Набавен от цялостни растителни храни, чисти съдовете и подобрява паметта и съня

Ковид кризата продължава да ни изправя пред все повече въпроси, чиито отговори вълнуват всички. Много често пациентите в медицинския ни център, запознати с ефектите на плодолечението и здравословното хранене питат как пълноценно  може да се набавят хранителни добавки от природата.

Полезни съвети по темата са подготвени от д-р Красимир Милев от екипа на центъра. Днес те са за хрома - често предписван на хора с наднормено тегло, инсулинова резистентност и висок холестерол. Д-р Милев е първият лекар, започнал работа с д-р Емилова преди 23 години. Като главен лекар на центъра прилага натуралните форми на лечение на десетки хиляди пациенти, помагайки им да постигнат естественото равновесие на организма, наречено здраве. През 2014 г. д-р Милев получава докторска степен от Борда по алтернативна медицина в Калкута и става член на Международната организация на холистичните терапевти.

- Д-р Милев, какво представлява този микроелемент - хромът? 

- Хромът спада към групата на микроелементите, присъстващи в тялото на човека в незначителни количества, но са изключително необходими за правилното протичане на жизнените процеси. В организма ни се съдържат само около 10 мг хром, които са в състояние да контролират храносмилането, мастната, въглехидратната обмяна, както и множество други биохимични процеси. 

От този елемент зависи активността на хормона инсулин, определящ нивото на кръвната захар, апетита и склонността към затлъстяване. Когато хромът е в достатъчно количество, той не позволява повишаване на вредните мазнини в кръвта и натрупването им по стените на съдовете под формата на атеросклеротични плаки. Той  регулира работата на сърдечния мускул и стабилизира тонуса на кръвоносните съдове. 

За поддържане на количеството хром, от които тялото ни се нуждае, е необходимо съблюдаване на балансирано природосъобразно хранене, а в определени случаи – прием на елемента под формата на добавка. Тя е особено необходима за склонните към напълняване, със засилено влечение към сладкото, както и на болните с доказан хиперинсулинизъм, преддиабетно състояние или развит диабет тип 2. Допълнителен източник на хром следва да се препоръчва на пациенти, страдащи от високи мазнини в кръвта и свързаните с това съдови заболявания, тъй като елементът дава отличен антиоксидантен ефект.

- Кога се предписват хранителни добавки с хром?

- Когато лекарят е преценил на базата на изследвания, наблюдения и разговор с пациента, че в организма му има липса на този микроелемент. Хромът е необходим на нервната система, най вече на мозъка. Недостигът му влошава паметта, настроението и съня и ни тласка към тревожност и депресия. При липса на достатъчно хром се забавя растежът при подрастващите, а раните заздравяват бавно. Нерядко чувствителността на крайниците намалява, костите губят своята плътност и здравина. Напоследък дефицитът на хром се свързва с зачестилия в развития свят синдром на хроничната умора и с нарушената репродуктивна способност при мъжете.

- Какво представляват хранителните добавки с хром? Как можем да си набавим този микроелемент с храната?

- Хромът като хранителна добавка най-често е под формата на органична сол – пиколинат. Препоръчителната дневна доза е от 50 до 200 мкг в зависимост от пола, възрастта и състоянието. Тя трябва да се приема на гладно или поне 1 час след храна, единствено с вода. Някои други минерални добавки могат да повлияят на усвояването на хрома, поради което трябва да се внимава с комбинирането им.

Концентрацията на хром в повечето хранителни продукти е доста ниска, а усвояването му слабо, поради което при небалансирано хранене лесно може да се стигне до дефицит. Промишленият хром е химически различен от този в храните и поради своята токсичност винаги е нежелан. Това, от което тялото има нужда, е тривалентният органичен хром. Той присъства в рибата, в някои меса и сирена, но и в много растителни продукти като бобови и зърнени култури, пълнозърнести брашна, гъби и различни зеленчуци, например броколи и зелен боб, бразилски орех и подправки. Един от най-богатите източници на хром е бирената мая. 

Дефицит на хром организмът може да  развие при продължителен недостатъчен внос на този елемент с храната (по-малко от 20-30 мкг/ден). Това често води до повишаване на триглицеридите, холестерола и глюкозата в кръвта с тенденция за увеличаване на телесното тегло, тъй като апетитът се засилва. Ако тези процеси продължат достатъчно дълго, може да се стигне до усложнения като ускорена атеросклероза и захарен диабет тип 2.

- Възможно ли е хромът да е опасен за здравето?

- В определени случаи  може да бъде опасен за здравето. Това касае основно индустриалните замърсявания с този елемент, които могат да доведат до алергични, онкологични заболявания, както и до нарушения, свързани с нервната и храносмилателната система (напр. стомашна язва). Ето защо е важно водата, въздухът и храната ни да са възможно най-чисти.

От друга страна полезният хром от храната трудно би се предозирал. Това може да се случи единствено ако не се спазват препоръчителните дози на приеманите добавки. Интоксикацията с хром се проявява като промени по кожата, често понижаване на кръвната захар, нарушение в работата на черния дроб, бъбреците и нервната система.

Трябва да се знае, че добавките, съдържащи хром, променят действието на някои лекарства и не е редно да се пият едновременно. Към тях спадат стероидните и нестероидни противовъзпалителни, бета-блокерите и противокиселинните медикаменти.  Лекомисленото посягане към добавките, преди да сме се консултирали с лекар, може да е опасно. Добрата новина е, че ако положим усилия да се храним здравословно, приемайки необходимото от природата, гарантирано ще си осигурим всички нужни за живота елементи и ще се предпазим от споменатите здравословни проблеми. Ако е налице заболяване, изискващо специален хранителен режим, най-правилното е той да бъде изработен от квалифициран нутриционист.

Индустриалният хром крие опасности

Индустриалният хром най-често е 6-валентен и се използва широко за приготвянето на бои и пигменти, в бетонопроизводството, за легиране на стомани и при обработката на кожи. Този вариант на хрома е токсичен и понякога се засича във въздуха на производствените помещения, а с отпадъците може да замърси почвата и водата. Ако проникне в организма, промишленият хром оказва алергизиращ, канцерогенен и мутагенен ефект (способен е да поврежда ДНК).

За разлика от него 3-валентният органичен хром в обичайните количества, в които се усвоява от храната, или се приема като добавка, е напълно безопасен и абсолютно необходим за нашата физиология.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"