Човек на шефа в борд на ДКК

Назначеният в управата на “Монтажи” Даниел Петров е свързан с изпълнителния директор на държавния холдинг Венцислав Димитров

Преплетени в частния им бизнес

Пълно мълчание след разкрития на “Труд news”

Назначеният в края на септември м. г. член на Съвета на директорите на “Монтажи” ЕАД Даниел Милославов Петров е свързан в частния бизнес с изпълнителния директор на Държавната консолидационна компания (ДКК) Венцислав Димитров. Това показа проверка на “Труд news” във фирмени данни. “Монтажи” е една от десетте дъщерни фирми на ДКК.

Петров влезе в борда на “Монтажи”, дни след като Димитров стана шеф на холдинга шапка. Една от частните фирми на Петров - “Голдщайн енд Лемке” ЕООД, е вписана в Търговския регистър със служебния телефон на частната кантора на Димитров - “Добрева, Димитров и партньори” и с неговия личен имейл адрес, вписан и в регистъра на адвокатите.

Консултантската фирма “Цайс колекшън” ЕООД, собственост на “Голдщайн енд Лемке”, пък от края на 2020 г. е регистрирана в същия апартамент на столичния бул. “Македония”, в който се помещава кантората на Димитров. Любопитен факт също е, че в първите две години от съществуването си “Цайс колекшън” е собственост на панамската офшорка “Цайс Колекшън Инк.”.

Че Даниел Петров е довереник на Венцислав Димитров разказа и уволненият директор на “Ел Би Булгарикум” Николай Маринов. Държавният млекопреработвател също е под шапката на ДКК. По думите на Маринов той е назначил Петров за финансов директор по настояване на Димитров. “Считай, че той е моите очи, уши, ръце и крака и всичко ще определя той”, казал шефът на държавния холдинг на началника на “Ел Би Булгарикум”.

Междувременно от ръководството на ДКК и на нейния принципал икономическото министерство две седмици не реагираха по никакъв начин на разкритията на “Труд news”, че Венцислав Димитров е наел близката до него адвокатска кантора “Йорданов и Добрев” по рамков договор и множество отделни договори за правна защита и съдействие, по един от които е изплатил хонорар от 200 хил. лв.

Реакция имаше от бившия щатен юрист на холдинга адвокат Александър Краварски (виж карето). В коментар във фейсбук за публикацията на “Труд news” той написа, че защитил ДКК по делото срещу КТБ, получавайки само заплата от 2000 лв.

Нито шефовете на ДКК, нито на дружествата под нейната шапка, подават годишни декларации за имущество и интереси, които да влязат в публичния регистър на КПКОНПИ.

Причината е, че тези държавни фирми не са в списъка на задължените в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, за разлика от други големи държавни структури като например Българския енергиен холдинг.

Комисията обаче може да се самосезира за конфликт на интереси по публикациите на “Труд news”, които отговарят напълно на законовите изисквания за това - да съдържат имена и длъжности, данни и документи за евентуални нарушения.

Александър Краварски, бивш юрист в ДКК: Елементарни схеми за адвокатски хонорари

На делото срещу КТБ за 21 000 000 лв. се явявах аз и основно изнесох тежестта по защитата на ДКК и отхвърляне на иска! Затова получих като възнаграждение само месечната си текуща заплата в размер на 2000 лв. След като Нитова ме уволни като редови юрист и бивш адвокат, Венци не пожела да ме възстанови, въпреки че имаше впечатление от работата ми в ДКК. Защо ли? Защото трябва да се назначи външна адвокатска кантора срещу 200 000 лв. хонорар, естествено част от който вероятно се връща обратно в този, който е избрал кантората. Елементарни схеми, които само българският крадлив “гений” може да роди!

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Ясен Люцканов

Този уебсайт използва "бисквитки"