Англия - Италия 1:1 на финала на ЕВРО 2020, предстоят още 30 минути екшън

Англия и Италия завършиха при резултат 1:1 редовното време на финала на ЕВРО 2020. Следват продължения.

Още във втората минута след перфектно фалцово центриране на Киърън Трипиър и разстрелващ шут от движение на Люк Шоу Англия вкара първия гол в двубоя. Това е 8-ото попадение с националната фланелка за Шоу и най-бързият гол на еврофинал, подобрявайки постижението на Чус Переда, който вкарва за Испания срещу СССР на „Бернабеу” в шестата минута през 1964 г. От 4 септември 2020 г. Италия не беше започвал мач с баланс 0:1, след двубоя с Босна, в който с гол на Джеко балканският тим повежда, а Матео Сенси изравнява за крайното 1:1. С финала на ЕВРО 2020 приключи серията от 18 поредни двубоя, в които Италия не бе допускала откриващ гол. Престолонаследникът на Великобритания принц Уилям, който подкрепяше домакините на „Уембли”, изрази радостта си бурно, както и над 80 000 фенове на и около стадиона.  Сред звездите на трибуните бяха актьорът Том Круз, звездата на Англия Дейвид Бекъм и премиерът на страната Борис Джонсън. В 34-ата минута далечен бомбен шут на Федерико Киеза на влезе в английската врата. В 61-ата минута отново Киеза се опита да изравни, но вратарят Пикфорд отрази удара.

Промяната в схемата на английския селекционер Гарет Саутгейт, който разчиташе на трима в защита, сработи. Италианските нападатели играха плахо и предизвикаха дори гнева на своя селекционер Роберто Манчини. Той направи редица смени и отборът заигра офанзивно. Едва в 67-ата минута след изпълнение на корнер Марко Верати стреля с глава, Пикфорд изби в гредата, но Леонардо Бонучи прати топката в мрежата за 1:1. Това бе осмият гол на Бонучи в 109 изяви за Италия и втори негов в това първенство.

В 79-ата минута Филипс направи нарушение и контузи глезена на Федерико Киеза. Италианецът се опита да продължи, но куцаше и болката не му позволи. Той очакваше съдията Борн Куйперс да санкционира Филипс с жълт картон, но това не се случи.  Тимът на Манчини продължава с впечатляващата серия от 34 мача без загуба в редовното време на международните си двубои. "Адзурите" са печелили само едно европейско първенство през 1968г., докато за англичаните това е първи финал на шампионат на Стария континент.