Призрачният зов на сова в тъмната гора изправя ситните косъмчета по гърба и на най-несуеверните хора. Нищо чудно, че големооките птици от хилядолетия са смятани за предвестници на смъртта и пратеници на онзи свят. Дейвид Линч и Марк Фрост ненапразно използват символиката им в тв сериала “Туин пийкс”, който скоро ще има и продължение.
“Совите не са това, което са” е една от култовите реплики във филма. Докрай не става съвсем ясно защо, но нощните хищници присъстват в много сцени до края на филма.
Не е приятно да развенчаваме мистичния ореол на семейство совови, но в интерес на истината ще се наложи да признаем няколко факта.
1. Макар и да имат изключително силно зрение и слух, а също и примитивна форма на ехолокация - ориентират се по звуковите вълни, подобно на прилепите, и въпреки че могат да въртят главите си на 360 градуса, те са просто едни нощни хищници.
2. В семейство совови има повече от 200 вида. Основно се разделят на козодои и сови. Най-едър е бухалът, чието латинско име е Bubo bubo. Достига до 3 кг, а размахът на крилата му е до два метра.
3. В България се срещат 11 вида - забулена сова, козодой и совови, сред които чухал, бухал, кукумявки, улулици и блатна сова, ушата сова и др.
4. Перата на совите са специални. Те им осигуряват тих полет в мрака.
5. Както котките наострят уши, за да чуят нещо, така и совите могат да насочват перата около плоския си лицев диск така, че да насочат звука към ушите им. При някои птици те са разположени асиметрично.
6. За разлика от повечето птици совите също като нас, хората, имат стереоскопско зрение. Тоест очите им не са от двете страни на главата. Това им позволява да виждат в перспектива.
7. Сови няма единствено в Антарктика.
В Средновековието започнали да вярват, че совите са преобразени вещици. Птицата се приема за един от аксесоарите на магьосницата заедно с черната котка. Затова и авторката на книгите за Хари Потър - Дж. К. Роулинг, е включила совите в романите си.
Птиците са нещо като пощенски гълъби в света на магьосниците, макар “услугата” да се извършва и от други животни - например плъха на Рон. Совата на Хари Потър, естествено, е от най-прекрасния вид - полярната сова.
Оперението на сововите птици е с маскировъчен цвят. Тези, които живеят в горите, са сиво-кафяви и се сливат с дънерите на дърветата. А полярните сови, естествено, са бели, за да не се забелязват в снега.
Читателят със сигурност помни какво държи в лявата си ръка статуята на света София в столицата - сова. Птицата, символ на мъдростта, е и едно от двете свещени животни (заедно със змията), с които изобразяват гръцката богинята на мъдростта и войната - Атина Палада. Сова има и върху стари римски монети. Изображението е символ на богатство, високо социално положение и интелигентност. Демоницата суккуба Лиллит, а също и магьосникът Мерлин от легендата за крал Артур, също се изобразяват със сова.
За древните египтяни, келтите и в хинду културите нощната птица е пазител на мъртвите и подземния свят, властелин на нощта и водач на мъртвите души към оня свят. Оттам е и лошата слава на пернатите хищници, които са набедени за пратеници на смъртта.
Индианците смятат совата за пророческа птица пазител на мъдростта и свещеното познание.
Африканските и австралийските аборигенски племена смятат, че совата е родственик на магьосниците и лечителите и пази техните тайни.
Породени от митовете за совите, у всички народи има редица ритуали - един от друг по-безсмислени.
У нас се смята, че е на нещастие, ако видиш сова през деня. А ако чуеш трикратен зов на сова, това е знак, че ни очаква нещастие.
Най-много суеверия във връзка с птиците май имат англичаните. През ХIХ век в островната държава често можело да се види мъртва сова, окачена вратата на плевника. Предназначението - да пази дома от зло и мълнии.
По крясъците на козодоя гадаели какво ще бъде времето.
Ноктите на совата се използвали като амулет против магия.
Яйцата на птицата били особено целебни. Те пазели от:
- коклюш;
- късогледство;
- алкохолизъм.
Ако на заклет пияница се даде сурово яйце от бухал или сова, той моментално ще влезе в правия път.
Смятало се, че солено месо от сова пази от подагра, а мозък - от епилепсия.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш