Приказно и историческо равенство 2:2 за Стоилов

Станимир Стоилов продължи да пише и казахстански народни приказки. Десет години и един ден след като за първи път влезе в групите на евротурнир, Мъри спечели първа точка в Шампионска лига. На 29 септември 2005-а „Левски” отстрани „Оксер” след 1:0 в София и замарширува до 1/4-финал за Купата на УЕФА под рефрена „Приказката продължава”. На 30 септември 2015-а „Астана” в първия дуел от Шампионска лига в историята на казахстанската земя спечели първа точка за местен отбор - 2:2 с „Галатасарай”. И на двата мача съдиите бяха шведи...

„Невероятно! Просто фантастика”, обобщи сайтът „Спортс” (Казахстан). „Астана” първо падна духом, но после намери сили за финален щурм”, коментира ESPN. „Астана” спечели заслужена точка срещу турския гигант”, смята сайтът „Гол”.
За сравнение - „Астана” участва с коефициент 3,825 т. по критериите на УЕФА, а „сараите” са с 50,020 т.

До почивката отборът на Стоилов игра по-бледо и предимно защитно, губеше с 0:1. Но после се хвърли напред, показа добър футбол и след драма с 3 автогола за 12 минути стигна до 2:2 в 89-ата. „Астана” има 3 победи в Европа през сезона, всички у дома, и всички - след като гостът поведе.

„Беше исторически мач - гордо заяви Стоилов. - Бяхме под голям натиск през първото полувреме. После, когато губехме, успяхме да проявим характер. Създадохме много положения. Доволен съм от точката, но смятам, че бяхме достойни за победата. Не ни достигна класа, индивидуално майсторство, пропуснахме положения. На почивката опитах да сваля напрежението от футболистите, като призовах да играят спокойно. Те свършиха своята работа, влизайки в Шампионска лига, но искаха още да зарадват Казахстан и затова в началото на мача нервничеха. Благодаря на феновете.”

„След мача треньорът не ни се скара, че пропускахме толкова, а стисна ръката на всеки”, заяви защитникът Евгени Постников.

„Астана” е силен отбор, организиран - коментира треньорът на „сараите” Хамза Хамзаоглу. - Мисля, че немалко футболисти от състава и в бъдеще ще играят в евротурнирите. „Астана” се бори докрай. Борбен отбор.”

„Много съжалявам, тъжно ми е - отрони Уесли Снайдер, световен вицешампион с Холандия от 2010 г. - Знаехме, че мачът ще е тежък, но Шампионска лига не прощава грешките...”

„Астана” игра отлично - около 15 удара към нашата врата, заработи точка, подреден отбор”, каза Лукас Подолски, световен шампион с Германия.

Да, статистика говори. „Астана” отправи 17 удара срещу 12 на турския тим, като шутовете в рамката бяха 9 към 7. Домакините изпълниха 7 корнера срещу 1 на „Галатасарай”. Притежанието на топката се оказа поравно - 50:50% от игровото време. „Астана” използва 486 паса (77% точни) при 479 (76% точни) на гостите. Фернандо Муслера, вратарят на „сараите”, направи 8 спасявания срещу 6 на колегата му Ненад Ерич.

Футболстите на Стоилов пробягаха общо 111 946 м при 108 872 м за именития съперник.

„Астана” игра правилен футбол и... приказката продължава.

Лукас Подолски обижда на майка

Дмитри Шомко, левият защитник на „Астана”, разкри обиди от Лукас Подолски („Галатасарай”) на мача, завършил 2:2. Двамата играха в дълъг период един срещу друг, а веднъж казахстанецът аха да замахне към германеца. Какво стана?

„Просто започна да обижда неприлично, за страната нещо - разказа бранителят. - Това не е красиво дори да е световен шампион. Както той казва: „Аз съм световен шампион, Германия е световен шампион.” Това му е знаме в ръцете. Успех му желая. Няма да казвам дословно думите му. Майка на английски. Аз на него и на английски, и на руски, както можах, накратко, му отвърнах. Всяка моя намеса коментираше: „Браво! Браво!” Юнак. Нека Бог му дава здраве.”

Пред медиите след мача Подолски каза, че Казахстан е добра страна. Той беше освиркан от трибуните. Причината - след жребия обяви Казахстан за страната на Борат, а местните хора приемат за гавра свързването им с филмовия герой.