Десислава Танева: 2,6 млрд. евро публичен ресурс е усвоен от Програмата за развитие на селските райони

Към момента 2,6 млрд. евро публичен ресурс е усвоен от Програмата за развитие на селските райони, който представлява близо 83% от нейния бюджет. Това каза  пред БНР Десислава Танева, министър на земеделието и храните.

„Интензитетът на разплащане ще бъде най-висок в последната седмица на ноември и първите две седмици на месец декември, когато планираме разплащането най-вече на общинските проекти. Това бяха селските общини, които имаха договори с ДФ „Земеделие” по програмата”, обясни тя, като уточни, че се планира усвояемостта на програмата да достигне до 92-93%.

По думите ѝ, от всички общини, само десет проекта не са подадени, от общо 1 249, са подадени по т.нар. общински мерки, като заявление за плащане.

„Ние следим дали някои от тези проекти изобщо има възможност да бъде завършен и ще реагираме, но към момента няма такива данни”, поясни министър Танева.

Тя обобщи, че до края на годината, от парите по програмата за селските райони, се очаква още 8% от целия бюджет да бъде разплатен.

„Готвим още едно облекчение, което скоро ще стане факт, извънредният прием по Мярка 121, с цел оптимизация и повишаване на ефективността на прилагането на програмата. Ще допуснем срок до 30 ноември за подаване на заявления за плащане, предвид това, че имаше 1 006 проекта, които бяха подадени. Близо 900 проекта ще бъдат контрактувани, една част под условие на бюджета, зад а има възможност спокойно да си извършат сделките и покупките”, добави министър Танева.

Във връзка с това колко мерки ще бъдат отворени до края на годината, тя допълни, че от вчера има издадена заповед.

„Отваряне прием по Мярка 4.2, това е за преработвателната индустрия. Приемът на заявления ще започне от 30 ноември и ще продължи три седмици, с което ще приключим тази година с новата програма за развитие на селските райони”, каза още министърът на земеделието и храните.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес