Пловдив става европейски център на научни изследвания, иновации и съвременна индустрия

Пловдив има невероятен шанс и всички нужни предпоставки да се превърне в европейски център на научните изследвания, иновации и съвременната индустрия, стана ясно в петък на бизнес форум с участието на заместник-министъра на образованието Иван Димов, председателя на БАН академик Стефан Воденичаров, водещи предприемачи от региона и представители на местните университети.

Темата на форума бе "Научните изследвания и иновациите - основа за ускорено развитие на икономиката в Пловдивския регион", а акцентът бе поставен върху развитие на информационните и биотехнологиите и създаването на Център по мехатроника и чисти технологии.

"Темата е много важна и крайно време е да създадем условия за по-тясна връзка между бизнеса, индустрията и научната общност. Пловдив индустриално се развива много добре, икономически регионът върви напред, а в този програмен период една от основните програми на ЕС - ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", ще инвестира близо 1 млрд.лв. в науката. Непременно трябва да се възползваме от тази възможност. Имаме шанса да надградим научния потенциал в града, да привлечем още хора и с помощта на бизнеса да създадем още по-голям научен капацитет, който да дава добавена стойност в региона. Науката е всичко!", заяви домакинът на форума и зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов. Той даде за пример ЕС и Северна Америка, в които основната добавена стойност в икономиката идва от иновации, патенти и нови технологии.

"Пловдив има реален шанс да бъде един от четирите центрове за върхови постижения у нас. Тук има огромен научен потенциал, съсредоточен в четирите основни университета, в регионалните центрове на БАН и на Селскостопанската академия. Имаме реален шанс да привлечем 70 млн.лв. за наука по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", което е уникална възможност", коментира още зам.-кметът Стоянов.

Четирите вуза, които се включват, са ПУ "Паисий Хилендарски", Университетът по хранителни технологии, Медицинският университет и Аграрният университет. Част от парите ще отидат за сгради и оборудване, но финансирането ще е предимно за специфична техника и издръжка в средносрочен план, за да може центърът да се развие за 6-7 години. Очаква се програмата да се отвори през септември и до края на 2016 г. да може да се кандидатства по нея.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика