Сеул, един от най-гъсто населените градове в света, е дом на над 9,7 милиона души в центъра и 26 милиона в по-голямата столична зона. Ядрена детонация в сърцето на метрополията ще доведе до безпрецедентно опустошение, превръщайки града в пустош на разрушение и отчаяние, пише Asia Times.
Като изследваме ефекта от взрива километър по километър, можем да добием представа за човешките, екологичните и инфраструктурните жертви, които тази катастрофа би причинила.
Когато ядрена бомба експлодира, нейната разрушителна сила се измерва като огнена топка, ударна вълна, силна топлина и смъртоносна радиация. Ефектите върху населението и инфраструктурата се определят до голяма степен от разстоянието им от центъра на взрива или „кота нула“.
Да приемем за илюстрация детонацията на 1-мегатонна ядрена бомба в центъра на Сеул, около площад Gwanghwamun. Щетите могат да бъдат разделени на специфични зони, простиращи се навън от нулевата точка.
0–1 километър: Кота нула и пълно унищожение
В радиуса на първия километър от детонацията опустошението е абсолютно. Огненото кълбо, достигащо температури по-високи от повърхността на слънцето, би изпарило всичко в този радиус. Сгради, превозни средства и инфраструктура ще престанат да съществуват, превърнати в прах и пепел. Топлината и радиацията незабавно биха убили почти 100% от населението.
Площад Gwanghwamun, включително исторически места като двореца Gyeongbokgung и големите правителствени сгради в Jongno-gu, ще бъдат заличени в миг. За по-малко от секунда ударната вълна ще се излъчи навън, движейки се по-бързо от скоростта на звука. Всичко, което не се е изпарило от топлината – например стоманобетонни сгради – би било смачкано от силата на взрива.
1–2 километра: Огнена буря и зона на силни взривове
Отвъд 1 километър, но все още в радиус от 2 километра, разрушенията остават големи. Въпреки че самото ядро на огненото кълбо няма да достигне толкова далеч, интензивната топлина ще запали широко разпространени пожари в района, причинявайки огнена буря. Тези пожари ще бъдат подхранвани от гъстия градски пейзаж, превръщайки голяма част от централен Сеул в море от пламъци.
Сградите ще бъдат силно повредени или напълно срутени. Конструкциите, направени от стъкло, стомана и бетон, все още ще бъдат силно компрометирани, докато повечето жилищни и търговски сгради, като тези в квартали като Myeongdong и Insadong, ще се срутят напълно. Вълната на натиск ще счупи прозорците и ще изпрати смъртоносни парчета стъкло, летящи с висока скорост, причинявайки ужасяващи наранявания на всеки в тази зона.
2–5 километра: Тежки щети от радиация и взрив
На разстояние от 2 до 5 километра от нулевата точка въздействието на експлозията ще остане смъртоносно, въпреки че някои конструкции може все още да стоят. Оцелелите ще бъдат изложени на екстремни нива на радиация, известни като първоначална радиация, която се освобождава в първата минута след детонацията. Излагането може да причини лъчева болест само за час, водеща до бърза и болезнена смърт за повечето хора в тази зона.
Квартали като Itaewon, Yongsan и покрайнините на популярния пазар Dongdaemun ще претърпят големи структурни щети.
Повечето сгради ще бъдат унищожени или сериозно повредени, а интензивната топлина все пак ще доведе до избухване на пожари в градския пейзаж. Ударната вълна тук все още ще бъде достатъчно мощна, за да изхвърли хора във въздуха, да ги хвърли в отломки, което да доведе до фатални или критични наранявания. Пътищата и транспортната инфраструктура ще се срутят, оставяйки района непроходим.
5–10 километра: Умерена до тежка зона на щети
В радиус от 5 до 10 километра ефектите от взрива и радиацията намаляват донякъде, но разрушенията остават катастрофални. В този диапазон емблематични райони като Gangnam, Yeouido и външните краища на Yongsan-gu биха се сблъскали със значителни щети. Взривната вълна ще счупи прозорци, ще срути по-слаби сгради и ще запали запалими материали. Много високи сгради в гъсто населените градски райони на Сеул може частично да се срутят, а пожарите ще продължат да се разпространяват.
Излагането на радиация тук все още би било опасно, макар и не незабавно смъртоносно за онези, които са на закрито или в подслони. В Сеул има повече от 3200 бомбоубежища. Повечето не са подготвени като ядрени убежища, а за други се съобщава, че са зле поддържани.
Комплексът на американския команден пункт за въздушно-морски наземни операции ( CP Tango ), разположен дълбоко под земята на неразкрито място в столичния регион на Сеул, е защитен от множество взривни вълни и служи като основен щаб за насочване на военните операции срещу Северна Корея в случай на военните действия. Има храна и провизии за два месеца за до 500 южнокорейски и американски войници.
Тези от нас, изложени на открито, ще получат сериозни изгаряния и ще изпитат лъчева болест в рамките на дни. Оцелелите ще се борят да намерят медицинска помощ, тъй като болниците, клиниките и службите за спешна помощ ще бъдат претоварени или унищожени.
10–20 километра: Леки щети и зона на падане
На разстояние от 10 до 20 километра, докато най-разрушителните ефекти от взрива и ударната вълна ще бъдат намалени, тази зона ще бъде изправена пред широкоразпространени щети на инфраструктурата, заедно с излагане на радиоактивни утайки.
Южните части на Сеул, включително квартали като Джамсил и части от Сонгпа-гу, биха имали счупени прозорци, повредени сгради и пожари, въпреки че много структури ще останат цели. Оцелелите тук все още биха били изложени на риск от лъчева болест, тъй като радиоактивните частици, изхвърлени в атмосферата от експлозията, ще започнат да се спускат.
Радиоактивните утайки биха могли да покрият района в зависимост от моделите на вятъра по това време. В допълнение към пожарите, тези утайки биха замърсили въздуха, водата и почвата, правейки района опасен за седмици или дори месеци.
Излагането на радиация би причинило дългосрочни здравословни проблеми като рак и генетични мутации при оцелелите.
Населението в тази зона, особено тези, които не са имали достъп до подслон веднага след експлозията, ще бъдат изложени на висок риск.
20–30 километра: периферни щети и падане
В радиус от 20 до 30 километра физическите щети на инфраструктурата ще бъдат по-малко сериозни, но радиоактивните утайки ще останат сериозна загриженост. Градовете и районите отвъд границите на Сеул, като Инчеон и Сувон, ще започнат да изпитват смъртоносните ефекти от радиоактивните отпадъци. Частиците от утаяване, носени от вятърни течения, могат да се утаят върху огромни площи, което води до дългосрочно излагане на радиация.
Докато много сгради ще останат непокътнати, услуги като електричество, водоснабдяване и комуникации ще бъдат сериозно нарушени, оставяйки оцелелите без достъп до основни нужди. Екипите за спешно реагиране няма да могат да достигнат до тези райони поради широко разпространените разрушения и високите нива на радиация, по-близо до кота нула.
Дългосрочни последствия
Непосредствените последици от взрива ще бъдат само началото на неволите на града. Оцелелите, които са избегнали първоначалното унищожение, ще бъдат изправени пред сериозни рискове за здравето, включително рак и лъчева болест.
Освен човешките жертви, унищожаването на Сеул би имало далечни икономически и политически последици. Южна Корея, глобален икономически център, ще претърпи катастрофален срив на икономиката си, засягащ индустрии като технологии, автомобилостроене и корабоплаване. Глобалната верига на доставки ще бъде изправена пред незабавни смущения, което ще доведе до икономическа нестабилност в други региони на света.
Хонконг
Детонацията на една-единствена ядрена бомба в центъра на Сеул ще доведе до пълен колапс на един от най-оживените градове в света. Броят на смъртните случаи ще бъде милиони, а оцелелите ще бъдат изправени пред мъчителната реалност на лъчева болест, унищожаване на околната среда и обществен колапс. Работата е там, че те рядко идват необвързани.
Ядрена атака срещу Сеул ще се състои от множество устройства и комбинация от артилерия и потенциално химически и биологични оръжия.
Някогашната процъфтяваща столица на Южна Корея ще бъде превърната в безплодна пустош, завинаги променена от едно-единствено катастрофално решение. Северна Корея ще престане да съществува като функционираща държава и бъдещите исторически книги ще използват Корея, за да обяснят значението на термина Пирова победа . Това е ярко напомняне за невъобразимото опустошение, което ядрените оръжия могат да предизвикат, и необходимостта от продължаване на усилията за ядрено разоръжаване и глобален мир.
Тази статия е написана след прочитане на невероятно плашещата книга на Ани Якобсен Nuclear War: A Scenario . Тя описва въздействието на ядрената война във времето с мъчителните първи двадесет и четири минути, следващите двадесет и четири минути, последните двадесет и четири минути и след това следващите двадесет и четири месеца. Тя започва текста с пролог:
Детонация на термоядрено оръжие с мощност 1 мегатон започва с проблясък на светлина и топлина, толкова огромни, че човешкият ум не може да ги разбере. Сто и осемдесет милиона градуса по Фаренхайт е четири или пет пъти по-горещо от температурата, която се получава в центъра на земното слънце.
Всеки следващ ред е също толкова силен. Книгата е задължителна за всеки, който мисли, че ядрените оръжия ще ги направят по-безопасни или по-сигурни. Прочетете книгата и изниква един въпрос: Защо има дебат за ядрени оръжия в Сеул?
За автора:
Джефри Робъртсън е академик, консултант и писател, който се фокусира върху външните работи, дипломацията и Корейския полуостров. Тази статия първоначално е публикувана в неговия Substack, Diplomatic Seoul и е препубликувана с разрешение.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш