Asia Times: Китайската стелт ракетна подводница е ключът към спечелването на войната в Тайван

Новата конвенционална подводница изглежда включва система за вертикално изстрелване и е създадена за уникалните изисквания на Тайванския пролив и Южнокитайско море

Нова подводница, поръчана от Военноморските сили на Китайската народноосвободителна армия (PLA), влиза в експлоатация на неразкрита дата. Подводницата е наречена Type 039C от задгранични медии, пише Asia Times.

Тайното спускане във вода на усъвършенствана подводница от Китай подчертава ескалиращия му стремеж към подводно господство във все по-напрегнатите води на Тайванския пролив и Южнокитайско море.

Този месец Naval News съобщи, че китайска корабостроителница в Ухан пусна на вода нова усъвършенствана неядрена подводница, отбелязвайки значителен напредък във военноморския капацитет на Китай.

Naval News споменава, че подводницата, която е по-голяма от своите предшественици и разполага с иновативни X-образни кормила, е била разкрита от военноморския експерт Том Шугарт през юли след непубликуваното й изстрелване през април 2024 г.

Показателно е, че източникът казва, че корабът може да включва система за вертикално изстрелване (VLS) за ракети, характеристика, необичайна за неядрените подводници. Това допълнение може потенциално да оборудва подводницата с противокорабни балистични ракети или ракети за наземно нападение, повишавайки нейния боен потенциал.

Naval News споменава, че дизайнът на подводницата предполага, че е производна на класа Type-039A-C Yuan, в момента на въоръжение в Народната освободителна армия–ВМС (PLA-N). В доклада се казва, че секретността около спускането във вода и възможностите на подводницата отразява дискретния подход на Китай към военния напредък.

Naval News заявява, че появата на тази подводница, ако се потвърди, че има VLS, може да предизвика възприятието на конвенционалните подводни сили на Китай като имащи само местно значение, което означава възможен скок в обхвата, който ще добави към нарастващата военноморска мощ на Китай.

Asia Times писа този месец, че X-образното кормило на новата китайска подводница предполага значителни подобрения в маневреността и способностите за стелт, които са от решаващо значение за операциите в Тайванския пролив и Южнокитайско море.

Въпреки способността на Китай да строи атомни подводници, фокусът върху конвенционалните лодки отразява стратегически подход, съобразен с уникалните оперативни изисквания на морската среда на Китай.

Министерството на отбраната на САЩ (DOD) предвижда значително разширяване на флота от подводници PLA-N, като оценките предполагат увеличение до 65 единици до 2025 г. и 80 единици до 2035 г.

Този ръст се дължи на нарастващия капацитет на Китай за изграждане на подводници и въвеждането на модерни противокорабни крилати ракети на конвенционалните подводници.

Бързо напредващият конвенционален подводен флот на Китай му позволява да извършва сложни блокади и първи удари, потенциално променяйки баланса в тайванския конфликт и усложнявайки съюзническата намеса.

В доклад на Института Бейкър този месец Габриел Колинс и Андрю Ериксън споменават, че конвенционалните подводници на Китай ще изиграят решаваща роля в установяването на морски контрол и упражняването на стратегически натиск върху Тайван и неговите съюзници в потенциален конфликт за Тайван.

Колинс и Ериксън предполагат, че невидимите подводници могат да бъдат от решаващо значение за изолирането на Тайван и възпирането на чуждестранна намеса, усложнявайки усилията за осигуряване на комуникационни линии.

Те казват, че китайските подводници могат да нарушат движението на доставките на Тайван и да подобрят стратегията му против достъп/отказ на зона (A2/AD), което затруднява САЩ и техните съюзници да се намесят ефективно в Тайванския пролив.

В Южнокитайско море Едуард Фелтъм споменава в статия от октомври 2023 г. за Военноморската асоциация на Канада, че конвенционалните подводници на Китай играят критична роля в морската му стратегия, особено при изпълнението на стратегия за отказ от море в рамките на Първата островна верига.

Фелтъм казва, че модернизацията на PLA-N значително се е съсредоточила върху подобряването на възможностите на неговите дизелово-електрически подводници (SSK), като например клас Yuan, които са оборудвани с усъвършенствани системи за независимо от въздуха задвижване (AIP).

Той отбелязва, че подводниците са предназначени за операции в плитките, оспорвани води на Южнокитайско море, където тяхната стелтност и издръжливост са много голямо предимство.

Той посочва, че основната роля на тези подводници ще бъде да попречат на противниците да получат контрол над критични морски зони, използвайки торпеда и противокорабни крилати ракети за насочване към вражески кораби.

Фелтъм също споменава, че те могат да бъдат разположени за събиране на разузнавателна информация, наблюдение и тайни операции, предоставяйки на Китай мощен инструмент за възпиране и активно ангажиране.

Тъй като подводният флот на Китай се разширява, за да утвърди господство в съседните си води, регионалните сили бързо укрепват своите подводни способности, подготвяйки сцената за надпревара във въоръжаването под вода.

В статия от юни 2024 г. за Breaking Defense, Кристофър Уди споменава, че страните от Индо-Тихоокеанския регион засилват фокуса си върху способностите за водене на подводна война в отговор на бързата военна модернизация на Китай, особено на разширяващия се подводен флот.

Уди казва, че разкриването от Тайван на първата му подводница от клас Hai Kun , сглобена в страната , с помощта на неразкрити чуждестранни партньори, бележи значителна стъпка в усилията му за укрепване на защитата срещу потенциална китайска агресия.

Той отбелязва, че дизелово-електрическият Hai Kun е оборудван с торпедни тръби за торпеда Mk 48 и противокорабни ракети Harpoon, а бъдещите модели може да включват противокорабни ракети, изстрелвани от подводници.

Освен това той казва, че Япония продължава да демонстрира своята корабостроителна мощ, като въведе в експлоатация най-новата си дизелово-електрическа атакуваща подводница от клас Taigei, JS Jingei , включваща по-скрити дизайни, подобрени сензори и литиево-йонни батерии за подобрена издръжливост.

По същия начин той отбелязва, че новият ROKS Shin Chae-ho на Южна Корея , част от класа Dosan Ahn Changho, може да се похвали с усъвършенствани характеристики като местно разработени горивни клетки и AIP система, подобрявайки неговия оперативен капацитет под вода.

Уди споменава, че страните от Югоизточна Азия също напредват в своите подводни способности. Той отбелязва, че Сингапур пусна на вода последната от своите дизелово-електрически подводници от клас Invincible , предназначени за уникалната морска среда в региона.

Той също така казва, че Филипините и Индонезия са предприели стъпки за придобиване на нови подводници, отразявайки по-широка тенденция регионалните военни да инвестират в подводни активи като стратегическо хеджиране срещу геополитическа несигурност и поддържане на паритет със съседните флоти.

Авторът отбелязва, че това колективно натрупване на подводници подчертава стратегическото значение на подводната война в регион, където достъпът до морето е от първостепенно значение. Според Уди тези подводници служат като възпиращ фактор и противовес на нарастващата военноморска мощ на Китай.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия