Като позволи на Украйна да изстреля американски ракети ATACMS по руска територия, президентът на САЩ Джо Байдън всъщност спаси своя наследник Доналд Тръмп, пише Asia Times.
Както отбелязва изданието, Тръмп се оказа в трудна ситуация заради собствените си изказвания. Той обеща бързо да прекрати конфликта в Украйна, но след това осъзна, че това не е толкова лесно. И тук Байдън му се притече на „помощ“.
Джо Байдън извади Доналд Тръмп от безизходица. Тръмп в своята президентска кампания твърдеше, че може бързо да сложи край на войната в Украйна и да принуди преговори между Киев и Москва.
В нощта на 18 ноември, само часове след публичното съобщение, позволяващо удари на територията на Русия, украинците изстреляха пет или шест ракети ATACMS по района на Брянск в Русия, на около 75 мили навътре от руската граница с Украйна.
Руснаците казват, че са унищожили 5 от шестте ракети, с една ударена ракета, но не напълно унищожена. Тази ракета, според руснаците, е паднала на земята и е избухнала, но е причинила минимални щети. Украинците казват, че ракетата е ударила склад за боеприпаси и го е взривила.
Руснаците използваха противовъздушната си отбрана, най-вече С-400 и Панцир. S-400 има голям обсег; Панцир вероятно е бил използван за преследване на ракети, които С-400 не са прихванали.
В долари за 2021 г. една ракета ATACMS струва 1,7 милиона долара, което означава, че цената на замяна ще бъде повече от 2 милиона долара за копие. Въпреки това САЩ планират да заменят ATACMS с Precision Strike Missile (PrSM), която ще има по-голям обсег. ATACMS може да достигне 190 мили. PrSM може да достигне 250 мили, скромно подобрение, но скъпо, тъй като цената на резервната ракета ще бъде над 3 милиона долара за копие.
Идеята за използване на ATACMS е умишлено провокативна и се използва от администрацията на Байдън за блокиране на преговорите между Украйна и Русия. Намерението на Байдън е да удължи войната и да направи невъзможно или почти невъзможно Тръмп да сключи сделка.
Твърди се, че някои в администрацията, а именно Държавният департамент и елементи в ЦРУ, искат да сменят Зеленски в Украйна с по-„демократичен“ лидер и да започнат преговори с руснаците. Другата част от администрацията иска да удължи войната и да прецака Тръмп. Това обяснява забележително двойствената позиция вчера по въпроса за използването на ATACMS срещу Русия.
ATACMS е голяма ракета. Американската система за изстрелване HIMARS може да изстреля само един ATACMS наведнъж и след това трябва да бъде презаредена. Ракетата тежи 3690 паунда и се движи със скорост около 3 Маха (2300 мили в час), което я прави по-бърза от конвенционалните реактивни изтребители, пише още изданието.
От гледна точка на водене на война използването на ATACMS няма да има драматично въздействие върху войната. Всъщност решението да се атакуват цели в района на Брянск, а не в Курск, където се водят наистина тежки боеве и където администрацията настоява, че севернокорейците се бият заедно с руските войски, подчертава факта, че че изстрелването на ATACMS няма нищо общо с войната, поне не още. Може ли атаката в Брянск да е предупреждение за руснаците? Може би, но губенето на 30 милиона долара за предупреждение изглежда безсмислено.
Руснаците, разбира се, имат свои ракети с голям обсег. Те могат да бъдат използвани срещу цели в Европа също толкова лесно, колкото се използват срещу цели в Украйна. Човек предполага, че Байдън знае това и вероятно се надява, че това ще предизвика по-широка война и последваща намеса на НАТО в Украйна. Това е част от изчисленията на Белия дом.
Съмнително е Русия да атакува Европа точно сега като отмъщение. В Украйна има много добри цели, на които руснаците могат да отговорят, пише още Asia Times.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш