Китай представи ново поколение стелт боен самолет с екипаж, който може да предефинира динамиката на въздушния бой и потенциално да предизвика въздушното господство на Америка в Азия, пише Asia Times.
Първият нов самолет, обозначен, но не официално потвърден като J-36, няма традиционни опашки и има модифициран дизайн на делта крило, съобщи The War Zone.
Въпреки че точната идентичност и спецификациите на самолета остават неясни, той вероятно е произведен от Chengdu Aircraft Corporation (CAC), според доклада на The War Zone. Изглежда, че това е най-големият потвърден брой досега в серията изтребители Jianjiji, като предишният беше J-35.
Дизайнът на самолета е в съответствие със стремежите на Китай за усъвършенствана въздушна мощ, наблягайки на стелт и способности за далечни разстояния. Конфигурацията без опашка има за цел да намали радарния сигнал и да подобри аеродинамичната ефективност, въпреки че може да повлияе на маневреността, се казва в доклада на The War Zone.
Трите двигателя на самолета предполагат фокус върху продължителен високоскоростен полет и операции на големи височини. Китайското министерство на отбраната все още не е коментирало новия самолет.
Веднага след като представи своя тактически самолет от следващо поколение, The War Zone съобщи , че Китай представи втори, по-малък дизайн, приписван на Shenyang Aircraft Corporation (SAC).
The War Zone казва, че самолетът, обозначен като J-50, разполага със стелт технологии, включително дизайни без опашка, които подобряват ниската видимост и намаляват радарните сигнатури. За разлика от тримоторния J-36, в доклада се отбелязва, че J-50 има конфигурация с два двигателя.
Въпреки че новите самолети на Китай са рекламирани като „изтребители от шесто поколение“, този свободно дефиниран термин може лесно да парадира с военни способности за пропагандни цели.
В статия от октомври 2009 г. за списание Air and Space Forces, Джон Тирпак казва, че изтребител от шесто поколение е усъвършенствана концепция за боен самолет, наблягаща на изключителна стелт, адаптивност и технологична интеграция.
Според Тирпак, такъв самолет ще включва функции като преобразуване на корпуси, оръжия с насочена енергия и вградени сензори за несравнима ситуационна осведоменост.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш