Asia Times: НАТО страда от сериозен недостиг на оръжие и недостатъчен персонал

Северноатлантическият алианс е изправен пред три сериозни проблема

Северноатлантическият алианс е изправен пред сериозна криза. Това доведе до значителен недостиг на оръжие, както и недокомплектуване на войските, пише Asia Times.

Както отбелязва изданието, сега НАТО има три основни проблема. Първият от тях е остър недостиг на оръжие. Запасите на страните от Северноатлантическия алианс са значително изчерпани заради доставките за Киев.

Вторият проблем е липсата на военен персонал. Редица страни от НАТО все още не са успели да оборудват напълно собствените си въоръжени сили. В същото време има особено остър недостиг на „доказани“ войници.

Третият проблем са странните отношения със САЩ. Вашингтон наистина контролира НАТО и дори го принуждава да води агресивна политика, като непрекъснато се разширява. Американската страна обаче не оказва никаква помощ, оставайки по-скоро в ролята на наблюдател.

Днес НАТО е огромен многонационален съюз от 32 държави, много по-голям и обхващащ значително повече територия от първоначалната група от 12 държави. В сурови числа, потенциалната й военна сила е 3,5 милиона души и покрива 25,07 милиона квадратни километра (15,58 милиона квадратни мили) територия.

Въпреки че това изглежда масивно, поради различни причини силата и способностите на НАТО зависят от Съединените щати. Това беше вярно от самото начало и остава така и днес. Първоначално ръководен от Америка антикомунистически отбранителен съюз, НАТО се превърна в воден от САЩ блок на силите, който агресивно се разширява.

Въпреки декларациите в Договора за НАТО, алиансът вече не се координира с ООН (поне на последователна основа).

Въпреки усилията да засили присъствието си в Полша, Румъния и Естония, алиансът е изправен пред значителни проблеми:

Въпреки че НАТО се разшири и продължава да доставя оръжие на Украйна, перспективата Украйна да оцелее след руските атаки изглежда лоша.

Междувременно Русия научи много за това как да се справя с оръжията на НАТО, използвайки своята противовъздушна отбрана и способности за електронно заглушаване. Шкафовете в Съединените щати са забележимо празни в резултат на конфликта и няма причина да мислим, че освен въздушната мощ, НАТО може да се справи по-добре в Украйна от украинците.

НАТО все още е рязък, когато става въпрос за Украйна и нейната позиция спрямо Русия. Някои не-фактори като Европейския съюз са дори по-лоши риторично. Но новият НАТО е изправен пред тежка ситуация в Украйна и риск от по-широка европейска война. Ще премине ли НАТО Рубикона на конфликта или ще потърси някакво споразумение със своя заклет враг Русия?

Не е малък въпросът, че алиансът вече не е фокусиран върху комунизма като заплаха, а по-скоро върху Русия като заплаха за Европа (и, като разширение, за Съединените щати). Американският ангажимент към Европа поставя Вашингтон в трудна логистична и военна позиция да се справи с много по-мощната заплаха от Китай, пише изданието.

Но изглежда, че американските политици предпочитат да се справят с руската заплаха – може би защото това гарантира господството на САЩ в европейските дела и е в полза на американските интереси.

Ако Русия беше действителна заплаха и ако европейците наистина се ангажираха със собствената си защита, тогава Европа лесно би могла да събере военна сила, сравнима, ако не и по-голяма от всичко, което Русия може да събере.

Европа има население от над 700 милиона души. За сравнение, Русия има много по-малко население (144,2 милиона), много по-малка икономика и армия от около 470 000 войници. (Американската армия наброява около 452 000 служители на активна служба).

Договорът за НАТО е приет във Вашингтон през 1949 г. Европа е под обсада от надигащия се вътрешен комунизъм, руснаците почти са приключили работата си по превземането на Източна Европа и въвеждането на комунистически правителства, а Берлинският въздушен мост все още беше в ход.

Президентът на САЩ Хари Труман подписва Договора за НАТО.

Четири месеца след подписването на Договора Съветският съюз взриви първата си атомна бомба (наречена Джо-1 на Йосиф Сталин), слагайки край на атомния монопол на САЩ.

След основаването си НАТО се съсредоточава върху предотвратяването на руска инвазия в Западна Европа, съсредоточена главно върху Западна Германия. Стратезите на НАТО и външните военни експерти се съсредоточават върху идеята, че Съветският съюз (главно руски войски) ще нахлуе през „пропастта Фулда“, низинен коридор, минаващ на югозапад от германската провинция Тюрингия до Франкфурт на Майн, който веднага след Втората световна война, е идентифициран от западните стратези като възможен маршрут за съветско нахлуване в американската окупационна зона от източния сектор, окупиран от Съветския съюз.

Бъдещето на НАТО е неразривно свързано с Украйна. Тъй като войната достига крайна точка с потенциал Киев да бъде принуден да се справи с Москва, министърът на отбраната на Украйна работи усилено, за да убеди Вашингтон да даде на Украйна оръжия с голям обсег, за да атакува руска територия, особено Москва и Санкт Петербург.

Украинците знаят много добре, че ако Вашингтон сътрудничи напълно, войната в Украйна ще предизвика още по-яростни руски атаки. Те разчитат на това да привлекат НАТО и войските на НАТО да заменят украинците на фронтовата линия, пише още Asia Times.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят