Asia Times: Тайванските хиперзвукови устройства се стремят към дълбоки удари на континента

Снимка: Туитър

Най-новите хиперзвукови ракети на Тайван позволяват прецизни удари на голям обсег върху жизненоважна инфраструктура и военни инсталации на Китай, което е значителен напредък в отбранителната стратегия на самоуправляващия се остров на фона на нарастващото напрежение с Пекин, пише Asia Times.

Миналия месец множество медийни източници съобщиха, че Тайван разработва хиперзвукови ракети, способни да поразяват цели дълбоко в северен Китай, с обсег на действие над 2000 километра.

Националният институт за наука и технологии Chung-Shan (NCSIST) вече е произвел масово свръхзвукова крилата ракета Ching Tien с обсег на действие 1200–2000 километра и работи за надграждането й в хиперзвукова крилата ракета.

Съобщава се, че Тайван е започнал да произвежда хиперзвукова крилата ракета Ching Tien в края на 2024 г. и е доставил малки количества на тайванските ВВС и ракетното командване. В бъдеще Тайван има за цел да разположи 10 комплекта мобилни системи с 20 ракети в окръг Пиндун, южно от острова, според докладите.

Съобщава се, че хиперзвуковата крилата ракета Ching Tien ще премине от системи за изстрелване в стил бункер към мобилни платформи, подобрявайки способността за оцеляване и удар. Тайванската армия разглежда камиони с шаси 12×12 от чешкия производител Tatra като основни ракети-носители, докато произведените в САЩ камиони Oshkosh M983 са алтернатива.

Серията ракети Ching Tien, разгърната за първи път миналата година, представлява първото стратегическо оръжие на Тайван, способно да достигне цели до Хохот, Вътрешна Монголия. Проектът, за който се съобщава, че е част от бюджет от 13,5 милиарда нови тайвански долара (411 милиона щатски долара) под кодовото име „Feiji No 2“, подчертава стремежа на Тайван да засили способностите за дълбоки удари на фона на ескалиращото регионално напрежение.

Усилията също така включват разработване на модерни материали и ракетни двигатели за по-нататъшно усъвършенстване на ракетите, като NCSIST използва вътрешния опит за постигане на хиперзвукови скорости. Тази инициатива е в съответствие със стратегическото насочване на Тайван към по-мобилни и оцелели отбранителни системи.

Asia Times вече съобщи за проектите на Тайван за ракети с голям обсег. Тайван разкри крилатата ракета с голям обсег Hsiung Feng IIE (HF-2E), насочена към критични китайски инсталации и градове като Пекин и Шанхай.

Тази ракета, с докладван обсег до 1200 километра, демонстрира намерението на Тайван да противодейства на потенциални военноморски блокади и превантивни удари от Китай.

Разработена от NCSIST, HF-2E използва усъвършенствани навигационни и задвижващи системи за постигане на висока точност, сравнима с американската ракета Tomahawk. Тайван също напредва със свръхзвуковата крилата ракета Yung Feng и според съобщенията е тествал балистичната ракета Ba Dan, въпреки че съпротивата на САЩ ограничи напредъка й.

Освен това Тайван има за цел да увеличи годишното производство на ракети до близо 500 единици, като се фокусира върху местно произведени системи, за да осигури стратегическа автономност.

В статия от 1945 г. този месец Кристиан Мартин споменава, че обсегът на ракетата дава на Тайван способността да удари дълбоко в континентален Китай, потенциално насочен към ключова енергийна инфраструктура като терминали за течен природен газ, петролни пристанища, петролни рафинерии, газови електроцентрали и атомни електроцентрали.

Мартин казва, че тези обекти, разположени предимно на или близо до западния бряг на Китай, са в обсега на Чинг Тиен, което ги прави потенциални цели в случай на конфликт.

Той отбелязва, че разполагането на Ching Tien изпраща силно послание към Китай, като подчертава способността на Тайван да нанесе значителни щети на критична инфраструктура и да възпре потенциална инвазия или изтощителна блокада.

Освен това Иън Истън споменава в доклад отпреди десетилетие за Института по проект 2049, че тайванската армия е изградила стабилна доктрина за контраудар, насочена към уязвимостите в разузнавателно-ударната мрежа на Народната освободителна армия (PLA).

Подчертавайки забраната на критични възли, Истън отбелязва, че Тайван поддържа способности за прецизни удари, за да разруши командните центрове на PLA, комуникационните центрове и инфраструктурата.

Според Истън доктрината на Тайван приоритизира управляваните от разузнаването, политически калибрирани удари, фокусирани върху активи на PLA като командни центрове, въздушни бази и военноморски съоръжения.

Освен ракети, той отбелязва, че Тайван интегрира системи за безпилотни летателни апарати (UAV) за наблюдение, електронна война и подкрепа за насочване, докато тества усъвършенствани безпилотни бойни летателни апарати (UCAV) за противодействие на радарни и ракетни обекти на PLA.

Истън споменава, че тайванският флот разполага с дозвукови и свръхзвукови ракети за морски и крайбрежни цели, докато сухопътните сили разполагат тежки оръдия и ракетна артилерия, способни да насищат района.

Той казва, че тези системи заедно подобряват способността на Тайван да възпира и противодейства на операциите на PLA, подчертавайки стратегическата промяна към устойчиви, прецизно насочвани и технологично напреднали мерки за възпиране.

Ching Tien, заедно с другите ракети на Тайван, може да формират гръбнака на предложената стратегия за „яма усойница“, наблягайки на възможностите за контраудар за възпиране на агресия чрез заплаха за ключови градове и инфраструктура на Китай.

Такива удари могат да бъдат и форма на психологическа война. Тайван може да вземе страница от книгата на Украйна в руско-украинската война, като пренесе войната в Русия чрез удари на далечни разстояния дълбоко в руска територия.

Украйна се надява подобни удари да нарушат „социалния договор“ между руското ръководство и народа, особено в градове като Москва и Санкт Петербург. Такъв обществен договор може да означава, че докато руското ръководство държи конфликта далеч от живота на хората, последните ще продължат да подкрепят войната.

Въпреки това Тайван може да отбележи, че подобни украински удари очевидно са имали ограничен ефект върху руското обществено мнение и подкрепата за по-широките военни усилия. Подобни удари може да са дали на руското ръководство силен аргумент за народа му да продължи да подкрепя войната въпреки големите загуби сред руските войници.

По същия начин, ръководството на Китай може да използва тайванските удари, за да изтъкне китайския народ да подкрепи инвазия и завладяване на Тайван. Китай може да се нуждае от такава подкрепа в случай, че евентуална операция за обезглавяване срещу ръководството на Тайпе се провали, което доведе до продължителен конфликт със САЩ и техните съюзници, подкрепящи Тайван.

През февруари 2024 г. Asia Times съобщи, че PLA може да се нуждае от минимум 300 000 до 400 000 войници, за да превземе Тайван след бързи въздушни и ракетни удари, насочени към елиминиране на ръководството на Тайван.

Но ако тези обезглавяващи удари се провалят, PLA може да се наложи да изпрати до 2 милиона войници, за да поеме контрола над Тайван, като този огромен брой е необходим, за да се осигури числено превъзходство срещу защитаващите се тайвански сили.

Рискът от ответни удари срещу континентален Китай предизвика дебати за и против инвазия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия