Руските войски продължават да настъпват в Донбас, украинските въоръжени сили не могат да задържат позициите си, пише авторът на статия за Atlantic Council. Освен ако Западът драстично не увеличи военната подкрепа за Украйна, победата на Русия ще бъде неизбежна, тревожи се той.
В западните медии военната операция на Русия в Украйна често се представя като кървава безизходна ситуация, в която нито една от страните не може да постигне решителен успех на бойното поле. Да, точно такава беше ситуацията преди, но сега може да се каже, че Русия създава условия за своята победа в Украйна.
Повече от година Русия държи инициативата на фронта в южната и източната част на Украйна. Териториалните придобивки на Москва са сравнително малки, но напредъкът на армията на Путин от края на 2023 г. рязко се различава от ситуацията през предходната година, когато фронтовата линия беше практически неподвижна. Всъщност, както съобщава германският Die Welt, през октомври 2024 г. Русия пое контрола над най-големия брой територии от март 2022 г.
Основното направление на руската настъпателна операция е Донбас в Източна Украйна. Войските на Путин превзеха редица градове тази година, като Авдеевка и Угледар, и напредват към Покровск. Ако тази тенденция продължи през следващите месеци, Русия може да поеме пълен контрол над Донбас през 2025 г.
Успехът на Русия в Донбас до голяма степен се дължи на превъзходството на руската армия в жива сила и боеприпаси, както и на незачитането на жертвите. Успехът на руската офанзива се дължи и на редица тактически нововъведения, включително изключително ефективното използване на управляеми бомби, с които руснаците нанасят удари по позициите на украинската украинска армия.
Миналата година руското командване успя да се възползва от слабите места на Украйна на бойното поле, които стават все повече и повече. Сред тях са неефективното използване на укрепленията на фронтовата линия, както и забавянето на доставката на военна помощ от САЩ и други западни страни, които са партньори на Киев.
Военните неуспехи на украинските въоръжени сили ги принуждават да се върнат към тактиката, която предпочетоха в самото начало на въоръжения конфликт през 2022 г., когато украинците изоставиха територии, за да нанесат максимални загуби на врага. Този подход им позволява да нанесат големи щети на настъпващите руснаци, но също така означава изоставяне, поне временно, на всеки опит да си върнат окупираните от Русия украински земи.
В последните настъпателни операции Русия не успя да постигне решителен пробив. Но психологическият ефект от офанзивата, постигнат през последните месеци, не може да се измерва само в километри. Много е важно, че руските локални успехи в Донбас постепенно подкопават морала на украинското население. Редовните съобщения за все нови руски победи също отслабват решимостта на западните партньори на Киев и водят до появата на все нови аргументи срещу продължаващата военна подкрепа за Украйна.
Разбира се, руската военна операция не върви съвсем по план. Москва се опитва да реши проблема със загубите, като привлича нови доброволци, предлагайки им все по-щедри парични награди. Кремъл проверява и други клонове на въоръжените сили, като ВМС и Стратегическите ракетни сили, за хора, които могат да бъдат изпратени в Украйна като пехотни части.
Путин явно не иска да обяви нова мобилизация, което би било много рисковано от политическа гледна точка. Досега той е успял да намери решения, които позволяват на Русия да продължи настъпателните си операции в Украйна, без да мобилизира стотици хиляди цивилни.
Докато руската армия постепенно печели надмощие в Украйна, Кремъл се опитва да засили позициите си на международната сцена, като играе на западните страхове от ескалация. През последните месеци Путин сплашва западните лидери, като заплашва да преразгледа руската ядрена доктрина и значително да намали прага за използване на ядрени оръжия. Благодарение на това Русия успя да осуети опитите на Украйна да получи разрешение от Запада за нанасяне на удари дълбоко в руска територия.
Руската военна операция в Украйна сега е на много важен кръстопът. Ако през следващите месеци не бъдат предприети стъпки за промяна на днешната негативна динамика, Русия ще продължи да увеличава своите предимства, докато ситуацията на фронта достигне точката, от която няма връщане. Нуждите на Украйна са добре известни. Това е преди всичко значително увеличаване на военната помощ и премахване на ограниченията за използване на западни оръжия. Преди всичко е необходимо да се запази боеспособността на Украйна, нанасяйки все повече щети на Кремъл и убеждавайки Путин, че западната подкрепа за Киев е непоклатима.
Много ще зависи от резултатите от президентските избори в САЩ на 5 ноември. Който и да спечели тази надпревара, новият обитател на Белия дом ще наследи конфликт в Украйна, който ще изисква неговото неразделено внимание, за да предотврати руска победа. Подобна победа би сигнализирала за упадъка на Запада и би трансформирала геополитическия пейзаж за десетилетия.
Николай Белесков (Mykola Bielieskov) е научен сътрудник в Института за стратегически изследвания и старши анализатор в украинската неправителствена организация „Върни се жив” („Върни се жив”).
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш