Без риск няма слава – „старият лъв“ Левандовски, Ямал и Рафиня разстреляха Реал с 4 шедьовъра

Барселона победи Реал Мадрид с 4:0 и остава лидер в Ла Лига. Напрегнатото Ел Класико на стадион „Сантиаго Бернабеу“ предложи атаки към двете врати във всяка минута.

Карло Анчелоти реши да използва много сила и малко техника, тъй като в халфовата линия се лиши от Лука Модрич, който остана резерва, но на терена бяха Чуамени, Камавинга и Валверде. В защитната линия италианецът заложи на Милитао и Рюдигер, а в атака – на Мбапе и Винисиус. Тимът игра в схема 4-4-2.

Наставникът на Барселона Ханзи Флик избра същия състав като в дуела с Байерн, като Фермин Лопес си осигури място сред стартовите 11. Германецът отново заложи на „своята“ висока защита, като спази правилото си тя да е на около 40 метра от вратата на тима, както бе и в другите мачове през сезона. Това бе високорисков модел на поведение за играчите му предвид бързите атакуващи играчи на Реал, но отново даде перфектен резултат.

Още в 1-ата минута Килиан Мбапе бе оставен в засада при опита си за атака. Барса наложи на агресивна преса, като не позволи и на Белингам да изнесе топката в атака през първите 10 минути на срещата. Британецът няма гол от месец май за „белите“. В 8-ата минута Ламин Ямал направи първия пробив за каталунците, но би в ръцете на вратаря Лунин. В следващата атака той комбинира с Левандовски, който опита удар от воле, но бе спрян от Едер Милитао. В 12-ата минута след грешка на Кубарси, който изрита топката в наказателното поле на Барса, тя попадна у Мбапе, който стреля неточно. В 14-ата минута Пеня направи спасяването на живота си в Ел Класико, като извади топката пред голлинията си след атака на Камавинга и Мбапе, в която последният стреля, но бе и в засада. Последва битка в средата на терена, като в 20-ата минута комбинация между Левандовски и Балде доведе до изстрел на Рафиня, който стреля егоистично високо над вратата, вместо да подаде в наказателното поле на Реал. В 22-ата минута пък Винисиус би в аут след самостоятелен дрибъл между трима защитници на Барса. В следващите секунди Чуамени стъпи на глезена на Педри, но халфът продължи да играе след кратка медицинска помощ. Малко след това десният фланг на защитата на каталунците отново се пропука, а Мбапе подаде към Камавинга, който нацели сглобката на гредите на вратата на Пеня.

В 27-ата минута Педри стреля в ръцете на Лунин, а при добавката Милитао изби в корнер. В следващите секунди пропуск направи и Иниго Мартинес, който стреля с глава в аут. В 29-ата минута Реал стигна до гол, след като Лукас Васкес подаде на Мбапе, той вкара топката във вратата на Барселона, но ВАР отмени гола заради засада. В 33-ата минута терорът на Антонио Рюдигер над нападателите на Барселона даде резултат, от което пострада Левандовски, който се сви на терена и получи медицинска помощ. За щастие полякът продължи да играе. В 37-ата минута Ямал направи пропуск за каталунците, а 2 минути по-късно – и Левандовски не бе точен, но бе и в засада. В този момент засадите във вреда на Реал бяха 7:1, което показа уникалната ефективност и стиковката на защитата на Барселона. След битка в халфовата линия първото полувреме завърши при резултат 0:0.

Втората част започна с атака и шут от 50 метра на Ламин Ямал в 51-ата минута, но той не изненада Андрий Лунин. В ответната атака Винисиус намери пролука между трима защитници, стреля към вратата на Барселона, но последва корнер след рикошет.

В 53-ата минута Барселона удари за първи път, след като Робърт Левандовски показа класата си и отбеляза за 1:0 след пас в дълбочина на Марк Касадо. Само 2 минути след това Лева разстреля Лунин и с глава за 2:0 след асистенция на Балде, който нахлу по левия фланг, изпуснат от Лукас Васкес. Той центрира, а полякът стреля в горния десен ъгъл на вратата на Реал, вкарвайки 14-ия си гол за сезона.

В 60-ата минута Килиан Мбапе стреля в ръцете на вратаря на каталунците. Само 4 минути по-късно отново французинът стреля, но вратарят Пеня излезе и спаси, а след минута вкара и гол, но бе в засада и той бе отменен.

Само след секунди отново Робърт Левандовски показа красотата на футбола, но сам пред вратата на Реал направи пропуска на годината, стреляйки в аут.

Защитата на Барселона тотално съсипа самочувствието на звездата на Реал Килиан Мбапе, тъй като засадите, в които го остави, наближиха двуцифрено число в края на мача. Дори и вкарването в игра на „магьосника“ Лука Модрич не даде резултат за „белите“. В 71-ата минута отново френският национал стреля в ръцете на Иняки Пеня и отново нямаше гол. В 77-ата смъртоносен шут за третия красив гол в мача вкара бисерът в селекцията на Ханзи Флик Ламин Ямал. Самочувствието и скоростта на младока бяха неописуеми. Най-ценното, което Барселона показа през сезона, е начинът на игра именно на талантите от школата Ла Масия. Тимът използва 12 от тях в първия отбор от началото на шампионата.

В 83-ата минута Иняки Пеня направи поредното си спасяване след шут на Валверде, а веднага след това капитанът на Барселона Рафиня вкара за 4:0, прехвърляйки и вратаря на Реал Лунин, и Лукас Васкес, който се втурна безпомощно да спасява неспасяемото. В 91-ата минута Пеня отново отчая Мбапе с поредно си спасяване.

След успеха Барселона остава лидер в класирането с 30 точки, а Реал е втори с 24 след 11 кръга.