Настоящата криза, поради която цените на енергията вече са повече от седем пъти по-високи от типичните сезонни показатели, доведе европейската икономика близо до рецесия, според Bloomberg.
След съобщението на руския президент Владимир Путин за частична мобилизация, еталонните газови фючърси скочиха с 10% и се покачват за втори пореден ден. Германия заяви, че ще национализира UniperSE и ще предотврати колапса на енергийния сектор, тъй като зимата е само след дни. А британското правителство обяви многомилиардна финансова помощ за бизнеса.
„Днешните изявления на руския президент със сигурност ще имат ефект върху цените на газа в Европа“, каза Том Марзек-Мансър, ръководител на газовите анализи в базираната в Лондон ICIS. „Ако ситуацията ескалира още повече, търговците ще се съсредоточат върху опасенията относно транзитните потоци.“
Цената на барел петрол също се повиши. Барел WestTexas Intermediate се повиши до $87, което е ръст от 3,2%.
Напрежението расте и в очакване на решението на Федералния резерв на САЩ относно паричната политика. Очаква се централната банка да повиши лихвите със 75 базисни пункта и числата да достигнат нивото, за което предупреди, когато публикува нови икономически прогнози.
„Страховете за прекъсване на доставките на петрол поддържат покачването на цените“, каза Джовани Стауново, стоков анализатор в UBSGroup AG.
В същото време еврото падна рязко спрямо долара, докато облигациите се повишиха. Европейската валута показа двуседмично дъно, падайки с 0,9% до $0,9885. Медиите „подсказват, че вероятно сме на ръба на ескалация, което води до изцяло нов кръг от несигурност“, каза Джейн Фоли, ръководител на валутната стратегия в Rabobank.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш