Bloomberg: Си подготвя разменни монети за търговската война със САЩ

Китай даде заявка за подготовка за предстоящата търговска война със САЩ, като представи нов набор от инструменти, които е готов да използва, ако Доналд Тръмп изпълни заплахата си да накаже втората по големина икономика в света с мита, пише Bloomberg.

Ограниченията, наложени този месец от администрацията на Байдън върху достъпа на Китай до жизненоважни компоненти за чипове с изкуствен интелект, провокираха Пекин да предостави на света предварителна информация за целите си във втора търговска война. Дни след ограниченията президентът Си Дзинпин започна проверка на Nvidia Corp. и забрани износа на няколко редки материала с военно приложение. Пекин също така ограничи продажбите за САЩ и Европа на ключови компоненти, използвани за изграждането на безпилотни летателни апарати.

В отговора си Пекин взе пример от американската и европейска практика, като разшири режима си за контрол на износа, включвайки забрана за продажба на някои стоки в САЩ, като я приложи към дружества както в Китай, така и извън него.

Ответните мерки изглеждаха премерени, за да заплашат САЩ, без да разклатят крехките двустранни отношения или да предизвикат ответни удари върху китайската икономика. Повечето от ударите изглеждаха символични: Износът на засегнатите метали за Америка до голяма степен пресъхна тази година след по-ранни ограничения, докато китайските компании вече се насочват към снабдяване с чипове на вътрешния пазар.

„Китайското правителство по същество си създава разменни монети по отношение на САЩ, особено с антитръстовата проверка на Nvidia“, каза Кристофър Беддор, заместник-директор на изследователската компания за Китай в Gavekal Dragonomics в Хонконг. „Това не означава, че те ще използват тези чипове още сега, но се подготвят за преговори.“

С оглед на растежа Политбюро на Китай, което взема решения, съчета предупредителните изстрели с обещания за по-смела икономическа подкрепа през 2025 г., като облекчи позицията си по паричната политика в рядка промяна. Макар че тези обещания бяха лишени от подробности, повече информация може да бъде получена от годишната икономическа среща на върха, която ще започне в сряда в Пекин.

В перспектива до следващата година политиците също така обмислят да позволят обезценяване на юана, вероятно до ниво от около 7,5 за долар, за да притъпят въздействието на митата, като направят китайския износ по-евтин, съобщи Ройтерс в сряда. 

Натискът върху китайската валута вече се засили след преизбирането на Тръмп и някои инвеститори спекулират, че Пекин може да се откаже от сегашната си политика за поддържане на стабилен обменен курс и да му позволи да отслабне, за да помогне на икономиката да преодолее евентуални търговски напрежения.

"Вътрешен фронт"

"Насърчаването на стабилността на вътрешния фронт вероятно е най-добрият начин да се подготвим за външния шок“ от митата и действа като политически сигнал, каза Хайбин Жу, главен икономист за Китай в JPMorgan Chase & Co.

Макар че Пекин изглежда се готви за битка, в Китай има и такива, които предпочитат по-мек отговор в момент, когато икономиката се бори с най-дългата серия от дефлация през този век и с жилищния срив, който е на път да навлезе в болезнена четвърта година. 

Ответните действия „никога не са добър избор“ от икономическа гледна точка, заяви по-рано този месец бившият управител на централната банка И Ган на годишния форум Пекин-Токио в японската столица. „Но политиците не могат да направят много по този въпрос“.

Пекин посвети четирите години, през които Тръмп не беше на поста си, на създаването на нов инструментариум за ответни мерки срещу действията на САЩ. Това включва добавяне на целенасочен контрол върху износа и серия от закони, които дават на правителството по-голям контрол върху вътрешните бизнес сделки в името на националната сигурност.

Макар че това рискува да направи всеки нов конфликт между най-големите икономики в света по-широк и по-вреден за други държави, попаднали под кръстосан огън, последните стъпки представляват и балансиран акт за Китай. Дори и с доминиращата си производствена позиция, досега страната е прилагала мерки, които не са били особено остри.

Хари Хардинг, професор в Националния университет „Ченчи“ в Тайван, нарече последните стъпки на Комунистическата партия „много предпазливи ответни мерки“.

„Това наистина означава, че Китай ще реагира негативно и ще се опита в известен смисъл да накаже хората, които оказват натиск върху него, но ще го направи по много пресметнат и обмислен начин“, каза той пред телевизия Bloomberg.

Китайската стъпка срещу Nvidia е пример за това. Макар че разследването беше изненадващо, предизвикано от подозрения, че американският производител на чипове е нарушил антимонополното законодателство около сделка за 2020 г., малко вероятно е то да попречи на растежа на втората по стойност компания в света.

Nvidia вече постепенно пренасочи фокуса си към други пазари, след като Вашингтон започна вълни от ограничения върху продажбата на модерни полупроводници в Китай. Тази година Пекин задълбочи тези проблеми, като накара местните фирми да спрат да купуват от Nvidia, която определи като заплаха за националната сигурност.

Въпреки това Nvidia може да бъде глобена с над 20 млрд. юана (2,76 млрд. долара) съгласно китайския антитръстов закон, който може да наложи санкция в размер до пет пъти годишните продажби на компанията, ако нарушението е довело до сериозни резултати, според Лиу Сю, научен сътрудник в Националния стратегически институт към университета Цинхуа.

„Китай се надява да използва поредица от мощни контрамерки, за да попречи на бъдещата администрация на Тръмп да наложи по-строги мерки за потискане на китайските компании и на търговията си“, каза Лю, който добави, че дори компании като Apple Inc. са изложени на риск.

Първи кръг

В първия кръг на търговската война през 2018-2019 г. Китай реагира на американските мита със собствени данъци върху вноса от САЩ в рамките на стратегия „титла срещу титла“. Първоначално той се опита да отговори на размера на действията на Вашингтон, а след това предприе по-скоро символични стъпки, като се има предвид, че внася от САЩ много по-малко, отколкото продава.

Ако Тръмп отново наложи мита, Китай може отново да отговори със същото, като удари отново износа на машини от САЩ или селскостопанския износ на соя, царевица и свинско месо. Компаниите вече бързат да доставят колкото се може повече стоки през Тихия океан и в САЩ преди встъпването в длъжност на президента на 20 януари.

През последните няколко години Китай също така засили използването на антидъмпингови и изравнителни търговски разследвания. Тъй като по време на администрацията на Байдън САЩ предоставиха милиарди долари индустриални субсидии на технологичната индустрия, това може да открие нови възможности за китайски отговор на САЩ.

"Навлизаме в нова фаза на американско-китайска технологична конкуренция“, казва Кевин Сю, инвеститор в областта на технологиите и основател на базираната в САЩ компания Interconnected Capital.

„Китай е по-склонен да използва силните си страни във веригата за доставки, като например при производството на дронове и редкоземни метали, за да наложи собствен контрол върху износа на западните фирми, като същевременно е по-склонен да инжектира по-силни стимули, за да компенсира загубите, които китайските компании неизбежно ще понесат“, допълва Сю.

Пекин се е опитвал да използва ограниченията, за да спре износа на собствените си технологии.

През декември миналата година Министерството на търговията забрани износа на редица технологии за редкоземни метали, включително техники за обработка на руда и производство на магнити. Това решение може да е било мотивирано от желанието да се попречи на компаниите в САЩ и техните съюзници да възстановят собствения си капацитет за преработка на минералите и да изместят китайското господство.

Според Кендра Шейфър, партньор в консултантската компания Trivium China, Пекин разполага с ограничен период от време, за да изпрати послание на Тръмп, докато Байдън остава на поста си и няма много време - или правомощия - да реагира. 

„За Пекин все повече се превръща в политически императив да отговори решително“, казва тя. „Независимо дали е разумно или не да го направи.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят