Германски източници съобщиха, че военновъздушните сили на Ислямска република Иран (IRIAF) са получили първите си два изтребителя Sukhoi Su-35SE . Според Flugrevue самолетите са били предадени по време на частна церемония в авиационния завод в Комсомолск на Амур (KnAAPO) на 18 ноември 2024 г. Това бележи значително развитие в продължаващите усилия на Иран да модернизира своите военновъздушни сили, пише Bulgarian Military.
Германският доклад посочва, че многоцелевите изтребители са били разглобени и транспортирани до летище Мехрабад в Техеран на борда на руски военен товарен самолет Антонов Ан-124-100.
В Техеран, компонентите на самолета бяха разтоварени за по-нататъшно прехвърляне в 3-та тактическа въздушна база близо до град Хамадан , където самолетите ще бъдат сглобени отново. Този процес ще бъде първата стъпка в подготовката на самолета за оперативно разгръщане.
Flugrevue reporting IRIAF has received the first Super Flankers
— Húrin (@Hurin92) November 30, 2024
Will be based 3rd Tactical Air Base near the city of Hamadan... "order for the Su-35SEs was increased from 25 to 50 aircraft" https://t.co/urnDStnE0m pic.twitter.com/xIumtog9fC
Flugrevue също така отбелязва, че докато първоначалният план на IRIAF е бил да използва Su-35SE, за да замени стареещия си флот от Grumman F-14A Tomcats, разположени в Исфахан, според съобщенията поръчката за Su-35SE е била разширена от 25 на 50 самолета.
Тази корекция предполага по-широка роля на Su-35SE във военновъздушните сили на Иран, като потенциално ще подпомогне поетапното спиране на остарелите изтребители McDonnell Douglas F-4E Phantom II. Понастоящем тези фантоми служат в 31-ва тактическа изтребителна ескадрила в базата Хамадан, което подчертава належащата нужда от самолети от ново поколение.
Подземната военновъздушна база на Иран, известна като Eagle-44 , представлява значителен напредък в усилията му да защити въздушната си мощ срещу потенциални противници. Официално открито през февруари 2023 г., това съоръжение е един от няколкото подземни комплекса, предназначени да приютяват и защитават модерни военни самолети, включително изтребители и дронове, от въздушни удари.
Iитуирана на
Ситуирана на неразкрито място, базата е стратегически разположена, за да подобри оперативната гъвкавост и устойчивост на Иран, особено в регион, където превъзходството във въздуха играе критична роля във военната стратегия.
Eagle-44 е оборудван с широка инфраструктура за поддържане на различни операции на въздухоплавателни средства. Съобщава се, че базата разполага с укрепени хангари, съоръжения за поддръжка и складове, всички скрити в планински вериги, за да се сведе до минимум уязвимостта към сателитно наблюдение и ракетни атаки.
Кадри, разпространени от иранската държавна медия, показаха способността му да побира големи самолети, както и наличието на ракетни системи, което предполага, че е проектиран да служи както като плацдарм, така и като отбранителна крепост.
Конструкцията му е в съответствие с доктрината на Иран за оцеляване, като целта е да поддържа функционалността на своите военновъздушни сили дори в лицето на продължителни атаки.
Въпреки че пълните възможности на Eagle-44 остават секретни, неговото развитие подчертава нарастващия фокус на Иран върху асиметричните стратегии за противодействие на технологично превъзхождащи противници.
Базата вероятно е предназначена да приюти някои от най-модерните самолети на Иран, като наскоро придобитите изтребители Су-35Е, заедно с местни дронове и ракетни системи.
#Iran underground air force base, called "Eagle 44" pic.twitter.com/fDljYui9yj
— International Defence Analysis (@Defence_IDA) February 8, 2023
Това съоръжение, заедно с други, за които се съобщава, че са в процес на изграждане, сигнализира за ангажимента на Техеран да гарантира дълголетието и оперативната готовност на своите военновъздушни сили при всякакви обстоятелства.
За да интегрира тези модерни изтребители в своя арсенал, Иран се сблъсква с няколко процедурни и логистични стъпки. При пристигането си в съоръжението в Хамадан джетовете ще бъдат внимателно сглобени от специализирани екипи.
Това ще включва свързване на критични системи, калибриране на авиониката и тестване на механични и електронни компоненти, за да се гарантира оперативна готовност.
След сглобяването Su-35SE ще бъдат подложени на обширни наземни тестове за валидиране на системи като двигатели, управление на полета и интегриране на оръжия. Едва след тези проверки ще започнат тестови полети, позволяващи на пилотите на IRIAF да се запознаят с възможностите на самолета.
Този процес вероятно ще включва сътрудничество с руски експерти, за да се осигури подходящо обучение за иранския персонал, тъй като Su-35SE представлява значителен технологичен скок спрямо сегашния флот на Иран.
За Техеран придобиването на тази платформа не означава само модернизиране на флота му, но и проектиране на мощ в регион, където превъзходството във въздуха остава критичен компонент на военната стратегия.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш