Руски удар с Искандер-М е потопил ключова доставка на оръжие за Украйна (ВИДЕО)

Удар с руска балистична ракета Искандер-М е ударил плаващия под панамски флаг контейнеровоз Shui Spirit, който е транспортирал военно оборудване от румънското пристанище Констанца до Одеса, Украйна, съобщава Bulgarian Military.

Руските сили са изстреляли ракетата, точно докато пратката се е разтоварвала, като кадри показват детонация на боеприпаси, според руски официални лица. Въпреки че точното съдържание и произход на пратката остават непотвърдени, Москва твърди, че това е оръжие, доставено от Европа. Кадри от дрон на руското министерство на отбраната улавят момента, в който ракетата удря кораба, предизвиквайки масивна експлозия, която обгръща кораба в пламъци.

Украйна обаче оспорва тежестта на атаката. Олег Кипер, ръководител на областната администрация на Одеса, омаловажи инцидента, като нарече кораба „цивилен плавателен съд“ и заяви, че няма съобщения за ранени. Въпреки това Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна потвърди един ранен и съобщи за щети на товарни камиони и складове в Одеса.

Успоредно с ракетния удар, руските сили също започнаха многовълнова атака с дрон, насочена срещу Киев и критична инфраструктура в черноморското пристанище. Украинската противовъздушна отбрана свали 56 от най-малко 87 дрона, като 25 бяха изгубени поради електронни смущения.

Констанца се превърна в ключов транзитен център за западни оръжейни доставки, насочени към Украйна и докладите сочат, че ударът е унищожил много ценен актив. Инцидентът подчертава нарастващата уязвимост на доставките на западно оръжие, тъй като преминават критични линии за доставки в подкрепа на отбранителните усилия на Украйна.

Ракетният удар предизвика вторични експлозии на местата за разтоварване, потопи два украински гранични патрулни катера и доведе до седем жертви сред украинските сили.

Русия продължава да разполага системи Искандер-М и варианти с въздушно изстрелване като ракетата 9K720, за да неутрализира ценни западни активи, пристигащи в Украйна, с особен акцент върху системите за противовъздушна отбрана Patriot.

От средата на 2023 г. доставеното от Запада оборудване играе все по-решаваща роля във военните операции на Украйна, като западните изпълнители и персонал на място улесняват бързото интегриране на тези модерни системи в отбранителните стратегии на Украйна. Тези позиции се превърнаха в основни цели на руските ракетни атаки.

Искандер-М, руска балистична ракетна система с малък обсег, е известна със своята прецизност, мобилност и гъвкавост в съвременната война. Тази пътно-мобилна система носи две ракети и може да бъде разгърната за минути, като предлага възможност за бърза реакция.

Всяка ракета има обсег до 500 километра [около 310 мили] и може да носи различни бойни глави, включително високоексплозивни, осколъчни, бункерни и дори ядрени полезни товари. Ракетата се насочва както от инерционна навигация, така и от системи за сателитно насочване, осигурявайки докладвана точност от 5 до 7 метра [16 до 23 фута], което я прави много ефективна при насочване към критична инфраструктура и военни активи.

Технически, ракетата на Искандер-М се движи със скорост над 6 Маха, или над 4500 мили в час, което я прави изключително трудна за прихващане с помощта на конвенционална противоракетна отбрана. Неговият двигател с твърдо гориво позволява бързо изстрелване, докато способността му да маневрира по време на полет и да пуска примамки допринася за избягването му срещу системи за противоракетна отбрана.

Системата може също така да бъде изстреляна в бърза последователност, доставяйки втора ракета, преди противниците да имат време да реагират, повишавайки нейната тактическа ефективност в условията на бойното поле. Нещо повече, способността на Искандер-М да стреля от скрити или отдалечени места увеличава неговата оцеляване срещу контраудари.
В оперативна гледна точка Искандер-М играе решаваща роля във военната стратегия на Русия, тъй като е проектиран да неутрализира ценни цели като вражески командни центрове, системи за противовъздушна отбрана и логистични центрове. Неговата интеграция с по-широките мрежи за командване и контрол на Русия позволява актуализации на насочването в реално време, позволявайки динамични бойни действия.

Гъвкавостта на ракетата се простира и до опциите за полезен товар, което й позволява да бъде адаптирана както за конвенционални, така и за стратегически мисии. В бойни сценарии прецизността и скоростта на Искандер-М го правят страхотен инструмент в арсенала на Русия, способен да нанася удари дълбоко в тила на врага с минимално предупреждение.
Русия значително увеличава изстрелванията на балистични ракети, надминавайки предишните прогнози. Последните доклади сочат, че сега страната изстрелва над 100 балистични ракети на месец, което е рязко увеличение спрямо предишните цифри от 60-80. Този подем в ракетната активност подчертава, че Русия се е отдалечила от всякакви предишни стратегии за опазване, което показва силен и устойчив запас от тези оръжия.

Въпреки западните санкции, насочени срещу военни технологии като изтребителя Су-57, производството на ракети в Русия продължава с неотслабваща сила, благодарение на обширната си вътрешна промишлена мрежа, която включва самодостатъчни способности в микроелектрониката, сплавите и задвижващите системи.

Междувременно системите за противовъздушна отбрана на Украйна са под огромен натиск. Загубата на критични компоненти, включително радарна система за отбранителната система Patriot, направи по-трудно прихващането на засилените ракетни атаки на Русия.

Украинският президент Володимир Зеленски призова за повече подкрепа от Запада, особено при предоставянето на модерни системи за противовъздушна отбрана. Много страни от НАТО обаче се колебаят поради опасения относно разпределението на ресурсите.

Русия, от друга страна, продължава да разчита на вътрешни технологии като навигационната система ГЛОНАСС и домашни микрочипове, гарантирайки, че производството на ракети до голяма степен не е засегнато от санкциите. Тази самодостатъчност позволи на Русия да поддържа и разширява своите ракетни способности, дори в лицето на международните ограничения.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия