Сателитни изображения на китайската корабостроителница на остров Чангсин демонстрират буквално прогресивния темп на работа по изграждането на първия универсален десантен кораб от проекта Тип 076, който ще се нарича „Юлан“ и който след построяването ще стане най-големият кораб в света от своя клас, пише Defense Express.
Construction of the Chinese Type-076 amphibious assault ship does not stop at night. pic.twitter.com/dWp4Ak5RfR
— Intelligence FRONT (@Intelligencefnt) August 5, 2024
Вече известните характеристики на китайския тип 076 ни позволяват да говорим за значително увеличение на китайския способност да проектира своята мощ в тихоокеанския регион, пише аналитичният център CSIS в публикацията си.
Като начало авторите предлагат да се обърне специално внимание на общите характеристики на китайския универсален десантен кораб „Юлан“ по проекта тип 076. Спътниковите изображения показват, че този кораб ще има пилотна палуба с дължина 260 метра и ширина 52 метра. е много по-голям от този на американските кораби от клас America и японските леки самолетоносачи от клас Izumo.
В допълнение, китайският Тип 076 като цяло ще превъзхожда най-близките си аналози във ВМС на НОАК, ВМС на САЩ и Японските сили за самоотбрана по отношение на водоизместимост, дължина и ширина на корпуса.
Но в случая с китайския UDC Type 076 не само общите характеристики изглеждат впечатляващи, но и очакваният капацитет по отношение на броя на десантните сили и въздушната група, която този кораб трябва да побере.
Твърди се, че китайският „Юлан“ ще може да вземе на борда си около хиляда морски пехотинци, известен брой десантни кораби и няколко десетки дронове и пилотирани самолети.
Но отделен нюанс в дизайна на китайския кораб на проекта Тип 076 е, че конфигурацията на пилотската кабина ще позволи този кораб да се използва като лек самолетоносач без никакви модификации. Това ще бъде улеснено, по-специално, от поставянето на асансьори за повдигане на самолети върху пилотската кабина и осигуряването на електромагнитен катапулт за изстрелване на самолети, подобно на това, което се случва на "класическите" самолетоносачи.
От Defense Express тук ще наблегнем на такъв момент. Ако внимателно анализирате публикациите на западни мозъчни тръстове, описващи военния капацитет на Китай, "червената линия" там е мнението, че по отношение на проектирането на мощ в морето и провеждането на бойни операции във въздуха, Пекин най-малко печели паритет в сравнение със Съединените щати. щати и други западни страни.
На този фон публикуването на китайския кораб на проекта Type 076, който трябва да стане най-големият в света в своя клас, действа като тежък пъзел за картината как западните анализатори в момента оценяват военната мощ на КНР като цяло.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш