Diplomacy Watch: Русия се отказва от идеите за сделка с екипа на Тръмп

Новоизбраният президент Доналд Тръмп превърна мирните преговори в Украйна във фокус на външната си политика, като преди това каза, че ще получи сделка за Украйна „ в рамките на 24 часа “ и подготви пратеника си Кийт Келог за обиколка за установяване/изслушване на факти първо в Украйна и европейските столици, пише Responsible Statecraft.

Но руските официални лица не изглеждат като цяло убедени от идеите, които Тръмп и неговият екип пускат в обращение, предлагайки стръмен хълм, който трябва да се изкачи по отношение на преговорите за Украйна.

А именно, руският външен министър Сергей Лавров постулира, че някои от тези предложения, ако бъдат приложени, просто ще прехвърлят военните усилия върху европейците, без да успеят да се справят с първопричините за конфликта.

„Съдейки по многобройните изтичания на информация и интервюто на Доналд Тръмп за списание Time на 12 декември, идеята (на екипа на Тръмп) е да се прекратят военните действия по линията на съприкосновение и да се прехвърли отговорността за конфронтацията с Русия на европейците“, каза Лавров в интервю за руска информационна агенция.

„Не сме доволни, разбира се, от предложенията, направени от членовете на екипа на Тръмп, за отлагане на приемането на Украйна в НАТО с 20 години и разполагане на британски и европейски мироопазващи сили в Украйна.

Съобщава се, че идеята за мироопазващи сили в Украйна е била лансирана няколко пъти сред екипа на Тръмп и европейски служители през последните месеци . „Докато Украйна не е в НАТО, този аспект може да бъде разгледан“, каза украинският президент Володимир Зеленски , като същевременно подчерта, че членството в НАТО е единственият начин да се гарантира сигурността на Украйна срещу бъдещи атаки от Русия.

Според Лавров Русия вместо това иска споразумения, „които биха премахнали първопричините за конфликта и биха запечатали механизъм, изключващ възможността за тяхното нарушаване.“ Лавров каза още, че Русия е отворена за възстановяване на отношенията, но САЩ трябва да направят първата стъпка.

Междувременно администрацията на Байдън само отделя повече помощ за Украйна на излизане, обявявайки 5,9 милиарда долара военна помощ и бюджетна подкрепа на 30 декември. Това включва боеприпаси за противовъздушна отбрана HAWK, боеприпаси за национални усъвършенствани ракетни системи земя-въздух (NASAMS ), ракети Stinger и различни пакети с боеприпаси.

„Наредих на моята администрация да продължи да предоставя възможно най-голяма помощ на Украйна възможно най-бързо“, каза президентът Джо Байдън в изявление . „По мое указание Съединените щати ще продължат да работят неуморно за укрепване на позицията на Украйна в тази война през остатъка от времето ми на поста.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят